необходими документи за коригиране на здравно осигурителния статус на български граждани, осигурени в държава-членка на Европейския съюз

2_457/ 29.03.2011 г.
ЗЗО – чл.33, ал.2
ОТНОСНО: необходими документи за коригиране на здравно осигурителния статус на български граждани, осигурени в държава-членка на Европейския съюз
Съгласно изложената фактическа обстановка, през определени месеци на 2010 г. сте пребивавали в държава-членка на Европейския съюз /ЕС/ – Великобритания. Представили сте в ТД на НАП, Офис гр………., Справка за пътувания на лице-български гражданин, за периода от ………2010 г. до ………….2010 г. с отразена дата на излизане от ГКПП Аерогара Софоя на …………. Желаете с този документ да Ви бъде коригиран здравноосигурителния статус в НАП/Офис гр………/, тъй като не са Ви издали друг документ.
При така представената фактическаобстановка и на основание действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Съгласно чл.33, ал.1, т.1 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава.
От 1 януари 2007г. България е пълноправен член на Европейския съюз и от тази датасе прилагат регламенти в областта на координацията на системите за социална сигурност, Регламент /ЕИО/ 1408/71 за прилагането на схеми за социална сигурност на наети лица, самостоятелно наети лица и членове на техните семейства, които се движат в рамките на общността и регламент на съвета /ЕИО/ № 574/72 за определяне на реда за прилагане на Регламент /ЕИО/ 1408/71. Основен принцип, залегнал в координационните регламенти е принципа за приложимо законодателство, съгласно който, лицата, за които се прилагат регламентите са подчинени на законодателството на само една държава членка. В тази връзка в ЗЗО се създаде новаалинея 2 към чл. 33, съгласно която, в сила от 01.01.2007 г., не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава – членка.
За доказване на обстоятелството, че за определени периоди след 2007 г. за лицата е определено като приложимо законодателството на другадържава – членка, съгласно правилата на координационнитерегламентив сферата на социалната сигурност, е необходимо същите да представят Е формуляр/удостоверение, от което да са видни периодите на здравна осигуреност съгласно Регламент 1408/71. Приложимите Е-формуляри за изясняване на здравноосигурителния статус са Е 101, Е 102, Е 103, Е 104 и Е 121.
От 1 май 2010 г. са в сила нови регламенти в областта на социалната сигурност – Регламент (ЕО) № 883/2004 г. за координация на системите за социална сигурност и Регламент (ЕО) № 987/2009 г., който установява процедурата за неговото прилагане. От същата /1 май 2010 г./ се отменят Регламент (ЕИО) № 1408/71 и регламента за неговото прилагане Регламент (ЕИО) № 574/72. Старите формуляри за удостоверяване на здравноосигурителни права при придвижване в друга държава от ЕС се заменят с новиформуляри от сериите S, H, DA1. Новият формуляр за удостоверяване на приложимо законодателство, издаван от Националната агенция за приходите е А1.
За държавите, за които до изменение на съответните споразумения ще продължават да се прилагат разпоредбите на Регламент (ЕИО) № 1408/71 и Регламент (ЕИО) № 574/72 – Норвегия, Лихтенщайн, Исландия и Швейцария, ще се използват все още формулярите от вида Е.
Издадените в съответствие със старите регламенти Е-формуляри, остават да действат до изтичане на срока им на валидност.
Предвид гореизложеното Справката издадена от органите на МВР, доказваща периоди на пребиваване в чужбина, сама по себе си не е основаниеза коригиране на здравноосигурителния Ви статус. За коригиране на здравноосигурителния статус на лице, което е било или се осигурява по схема за социална сигурност в друга държава-членка, следва да се представи документ в съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, удостоверяващ периодите му на здравна осигуреност съгласно правилата за координация на регламентите в областта на социалната сигурност.

Оценете статията

Вашият коментар