НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 4,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 3

5_94-00-214/21.12.2009г.
НООСЛБГРЧМЛ, чл.1, ал.3, чл.1, ал.4;
Фактическа обстановка: На 07.06.2002г. самоосигуряващо се лице е декларирало, че ще се осигурява за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест. Обстоятелството е отразено в осигурителната книжка на лицето.
Поради техническа грешка осигурителните вноски са внесени за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт. По този ред е подавана и декларация образец 1.
Въпрос: Може ли да се коригира вида на осигуряването, деклариран с Окд. 5?
Редът за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица е регламентиран в Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина /НООСЛБГРЧ/.
Съгласно чл.1, ал.3 от Наредбата, видът на осигуряването се определя с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, която се подава от самоосигуряващото се лице в компетентната териториална дирекция на НАП в 7-дневен срок от започването или от възобновяването на трудовата дейност. При прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност през календарната година самоосигуряващото се лице не може да променя вида на осигуряването.
Видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до края на януари на съответната календарна година, на основание чл.1, ал.4 от НООСЛБГРЧ.
Срокът по чл.1, ал.4 е преклузивен и при бездействие от страна на носителя на субективното право – самоосигуряващото се лице, правото за промяна на вида на осигуряване се погасява с изтичане на срока.
Видно от приложеното в писмото Ви копие от Заявление за вида на осигуряването, сте изявил желание от 07.06.2002 година да се осигурявате за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест. Избраният от Вас обхват на осигуряване е отразен в осигурителната Ви книжка.
С оглед гореизложеното, считаме, че грешка е допусната при изчисляването и превеждането на дължимите осигурителни вноски, а не при въвеждане на подаденото от Вас заявление в програмния продукт.
Следва да имате предвид, че ежемесечното внасяне на осигурителни вноски по съответния код и вид плащане, който се вписва в платежния документ без да е подадена декларация за това, само по себе си не представлява правопораждащ факт.
От правото си за промяна на вида на осигуряване може да се възползвате през следващата календарна година, при спазване на разпоредбите на чл.1, ал.4 от НООСЛБГРЧ, т.е. ако подадете декларация по утвърден от Изпълнителния директор на НАП образец в определения за това срок.

Оценете статията

Вашият коментар