Нормативно признатите разходи съгласно ЗДДФЛ при сключен договор за прокура и осигурителния доход върху който се дължат осигурителните вноски.

ОТНОСНО: Нормативно признатите разходи съгласно ЗДДФЛ при сключен договор за прокура и осигурителния доход върху който се дължат осигурителните вноски.
В отговор на Ваше запитване, Ви уведомяваме, че:
На основание чл. 17, ал. 1 т. 5, б.”б” от Данъчния-осигурителен процесуален кодекс, задължените лица има право да им бъдат осигурени и предоставени безплатно информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Поставеният въпрос за правилността на сключения от Вас договор за прокура не е от компетентността на Националната агенция за приходите.
По отношение на втория въпрос следва да имате предвид: На основание чл. 29, т. 5 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, облагаемият доход от управление и контрол и от участие в управителни и контролни органи на предприятия, се определя като придобитият доход се намалява с разходи за дейността в размер на 10 на сто.
С § 4 от Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2007 г. се допълни разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). С това допълнение, в кръга на осигурените за всички осигурени социални рискове лица, в чл. 4, ал. 1, т. 7 на КСО, вече са включени, освен досега съществуващите изпълнители по договори за управление и контрол на търговски дружества и изпълнителите по договори за управление и контрол на едноличните търговци и неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите. Законът е в сила от 01.01.2007 г.
Съгласно чл. 6, ал. 3 от КСО (Доп. – ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) осигурителните вноски за тези лица се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със ЗБДОО за съответната година. Брутното възнаграждение, върху което се дължат осигурителните вноски се определя след намаляването му с нормативно признатите разходи.
По този начин и прокуристите на едноличните търговци /независимо дали са пенсионери или не са/, които са полагали труд без трудово правоотношение от 01.01.2007 г. се осигуряват за всички осигурени социални рискове.
Следователно, възнаграждението по гражданския договор, което е договорено с прокуриста, не може да бъде база за изчисляване на осигурителните му вноски, ако е по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по основнатаикономическа дейност на фирмата.
Минималният осигурителен доход за прокуриста на едноличния търговец следва да бъде определен по основната икономическа дейност в първа квалификационна група професии „Ръководни служители”, съгласно Приложение № 1 към чл. 8, т. 1 на ЗБДОО за 2007 г.
Осигурителната вноска за фондовете на държавното обществено осигуряване за лицата родени преди 1 януари 1960 г. е 29,5 %, а за родените след 31 декември 1959 г е 24,5 %. За лицата родени след 31 декември 1959 г. се дължи и 5 % осигурителна вноска за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд. Вноските се разпределят между възложителя и изпълнителя в съотношение 65 към 35 на сто за 2007 г. Към частта на осигурителя следва да се внесе и осигурителна вноска от 0,4 до 1,1 на сто за трудова злополука и професионална болест, определени със ЗБДОО за съответната година по групи основни икономически дейности.
По отношение на третия въпрос следва да имате предвид, че същият касае гражданско правните взаимоотношения между страните по договора и не е от компетентността на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар