ОТНОСНО: Облагане на доход от продажба на акции от масовата приватизация и компенсаторни бонове по смисъла на ЗДДФЛ.
Във връзка с постъпило от Вас запитване в Дирекция ОДОП …… вх.№ 94-00-57/17.03.2017 г., относно облагане на придобит доход от продажба на акции от масовата приватизация и компенсаторни бонове съгласно Закона за данъците върху доходите на физически лица, Ви уведомяваме за следното:
Изложили сте следната фактическа обстановка: извършена е продажба на акции от масовата приватизация чрез „…. финансова компания“ АД гр. София, за техен клиент „Х“ гр. П.
Извършена е и продажба на компенсаторни бонове / от наследствена земя /, чрез „Е“ АД гр. С. Същите са придобити като обезщетение за признато, но невъзстановено право на собственост върху земеделски земи по ЗСПЗЗ и Правилника към него. Удостоверени са с депозитарна разписка № 136853230/19.12.2002 г.
Задавате въпросите: Следва ли тези доходи да се декларират и облагаеми ли са по смисъла на ЗДДФЛ ?
След преглед на поставеното запитване и относимата нормативна уредба изразявам становище, че на основание чл.13, ал.1, т.3 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) не са облагаеми доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби на закона. Съгласно§ 1, т. 11 от ДР на ЗДДФЛ “Разпореждане с финансови инструменти“ за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3 са сделките:
а) с дялове на колективни инвестиционни схеми, акции и права, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от Закона за пазарите на финансови инструменти; права за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;
б) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната или в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
в) сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава единадесета, раздел II от Закона за публичното предлагане на ценни книжа, или аналогични по вид сделки в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
Доходите от сделки с акции, които не са в обхвата на цитираната законова норма, подлежат на облагане по реда чл. 33, ал. 3 и свързаните с нея разпоредби на ЗДДФЛ. Съгласно чл. 33, ал. 3 от същия закон облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Реализираната печалба/загуба за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив (чл. 33, ал. 4 от ЗДДФЛ).
Видно от приложения документ „Заявление за приемане на търговско предложение“, Вие сте извършили продажба на притежавани от Вас акции от „Б“ АДна „Х“ ЕООД, следователно същите не са продадени на регулиран пазар по смисъла на чл.73 от Закона за пазарите на финансови инструменти и доходът не попада в разпоредбите на чл.13, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ.
Твърдите в писмото, че това са акции от масовата приватизация. Приемам, че става въпрос за придобити акциис бонове от масовата приватизация.
Относно цената на придобиване на акции във връзка с участие в масовата приватизация е необходимо да се има предвид, че съгласно чл. 2 от Наредбата за реда за издаването, оформянето и получаването на боновите книжки за участие на гражданите в приватизацията чрез инвестиционни бонове (отм., ДВ бр.73 от 1998 г.) инвестиционните бонове са с номинална стойност един инвестиционен лев, а съгласно чл.44а, ал.2 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (отм., ДВ бр. 28/19.03.2002 г.) при плащане с инвестиционни бонове един бон се равнява на 1 лев. Аналогична е и разпоредбата на чл.5, ал.5, изр. трето от Закона за приватизационните фондове, съгласно която един инвестиционен бон се приравнява на един лев.
Доходът от продажбата на акции придобити съгласно възможността на гражданите за участие в приватизацията чрез инвестиционни бонове подлежи на деклариране иоблагане при условие, че не попада в разпоредбите на чл.13 от ЗДДФЛ.
Във вашия случай следва да декларирате получения доход от продажбата им. Формирането на облагаема данъчна основа ще се извърши като установите цената на придобиване на един брой акция за колко инвестиционни бона е придобита, като имате предвид, че цената на един инвестиционен бон е равна на един лева.Доходите от продажба на акциите и другите финансови активи се декларират чрез попълване на Приложение №5 към ГДД.
Необходимо е и уточнението, че на основание чл.33, ал.6, т.7 от ЗДДФЛ, в случаите на продажба или замяна на имущество, придобито преди 1 януари 1998 г., цената на придобиване е документално доказаната цена на придобиване на имуществото, актуализирана до 1997 г. включително с общия индекс на потребителските цени, обявен от Националния статистически институт. Следователно в случай, че са придобити акциите преди 1 януари 1998 г., цената на придобиването им може да се актуализира за периода от датата на придобиване на акциите до 31 декември 1997 г. включително. Компетентен да предостави информация за общия индекс на инфлацията за интересуващия период е Националният статистически институт.
Относно получения от Вас доход от продажба на компенсаторни инструменти:В съответствие с нормата на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ на облагане по реда на същия закон подлежат доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
По силата на чл. 13, ал. 1, т. 5от ЗДДФЛ не са облагаеми доходите на обезщетените по реда на нормативен акт лица от продажба или замяна на получените като обезщетение компенсаторни инструменти.
Освен това, нормата на чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ предвижда, че не са облагаеми доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт.
По аргумент от чл. 52, т. 2 от ЗДДФЛ, тези необлагаеми доходи не подлежат на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 50 от същия закон.
Във вашият случай е видно, че Вие не продавате единствено компенсаторните бонове съответстващи на вашата част от наследството, но и на останалите наследници, които сте придобили чрез договор за доброволна делба – нотариално заверен. Съгласно същия ставате изключителен собственикна компенсаторните бонове по депозитарната разписка.
На основание изложеното, за целите на данъчното облагане ще има значение наличието на извършената делба от гледна точка на това дали е налице или не е, увеличаване на дела на съделителя, а именно:
1.В случаите, при които идеалните части от имуществото на съсобственика остане непроменена след сключване на договора за доброволна делба /реалната част/, доходите, получени от продажба на това имущество не подлежат на облагане на основание чл.13, ал.1, т.5 от ЗДДФЛ.
2.Случаите, в които след сключен договор за доброволна делба, реалната част на съделителя се е увеличила в сравнение с идеалната такава, при продажбата на това имущество доходите от получената разлика между реалната и идеалната част подлежат на облагане на основание чл.13, ал.1, т.2, б”в” от закона.
Ето защо доходите съответстващи на придобитата част от делбата ще подлежат на облагане. Облагаемата основа се определя по реда на чл.33, ал. 4 от ЗДДФЛ. Необлагаем остава доходът съответстваш на вашата част от унаследените компенсаторни инструменти.
‘