Облагане на доходи, получени от участие в играта Всичко по 10”.

Изх. №24-34-25
Дата:14.03.2012 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 20;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 21.
Относно: Облагане на доходи, получени от участие в играта „Всичко по 10”.
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 24-34-25 от 15.02.2012 г., изразявам следното становище:
От описано в писмото става ясно, че през 2009 г. сте получили парична награда от телевизионната игра „Всичко по 10” и поставяте въпроса дали същата подлежи на данъчно облагане.
На основание чл. 13, ал. 1, т. 20 от ЗДДФЛ не са облагаеми паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта (ЗХ). Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗХ хазарт е всяка игра, в която има залог и може да се получи печалба или да се загуби залогът. Специфичното за хазартните игри е, че, на основание чл. 4, ал. 1 от Закона за хазарта, тези игри се организират и провеждат на територията на Република България само с разрешение на Държавната комисия по хазарта.
От друга страна, на основание чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ, паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, различни от тези по чл. 13, ал. 1, т. 20, при които печалбата се определя на случаен принцип, също попадат в обхвата на необлагаемите доходи. Иначе казано, за да е освободена от облагане, печалбата следва да е определена на случаен принцип (принципът на късмета/щастието), което само по себе си предполага, че тя не е в зависимост от проявени знания и/или умения от участника в играта.
Предвид достъпа до материали, относими към провежданата игра, става ясно, че в играта „Всичко по 10” участниците трябва да отговарят на въпроси с приблизителни или точни отговори, но в проценти. Въпросите, които се задават първо са били обект на социологическо проучване на общественото мнение, проведено от независима агенция. Това, което трябва да направи играчът, фактически е да познае колко процента от анкетираните са на определено мнение по въпроса. В първия кръг на играта двама играчи се състезават един срещу друг във формат три от пет. Участникът, който е дал трите най-близки отговори до тези от социологическото проучване печели рунда и продължава да играе за голямата печалба. Във втория кръг играчът трябва да се пребори с 4 въпроса, като всеки следващ е за повече пари, а сумата се умножава по 10.
Следователно, доколкото гореизложеното съответства на действителните правила на играта, спечелването на наградата е обвързано с личностните качества на участника, проявяващи се в съобразителност и предвидливост, поради което получената награда няма да попадне в обхвата на необлагаемите доходи по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ и съответно ще подлежи на облагане с данък по реда на ЗДДФЛ.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/К.СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар