Облагане на доходите от лихви по депозитни сметки на физически лица

Изх. № 17-00-5
Дата: 05.02.2013 год.
ЗДДФЛ чл. 13, ал. 1, т. 8;
ЗДДФЛ чл. 13, ал. 5;
ЗДДФЛ чл. 26;
ЗДДФЛ чл. 29а.
Относно: Облагане на доходите от лихви по депозитни сметки на физически лица
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № ……………, Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 8 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), считано от 01.01.2013 г. не са облагаеми доходите от лихви по банкови сметки, с изключение на лихвите по депозитни сметки в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. На основание чл. 13, ал. 5 от същия закон, цитираната разпоредба не се прилага за доходите от стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, включително като едноличен търговец, както и за физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които определят облагаем доход по чл. 26 от закона. Облагаем доход по чл. 26 от ЗДДФЛ е облагаемият доход от стопанска дейност като едноличен търговец, т. е. формираната по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане данъчна печалба.
Видно от изложеното, на облагане подлежат доходите от лихви по депозитни сметки на физически лица (в т. ч. на лица, упражняващи свободни професии), с изключение на доходите от лихви по депозитни сметки, открити от физически лица в качеството им на извършващи дейности, за които формират облагаем доход по чл. 26 от ЗДДФЛ.
Тъй като едноличният търговец упражнява занятието си под съответно наименование – фирма, новите правила за облагане не обуславят проблеми във връзка с идентификацията пред финансовите институции на физическите лица, регистрирани като еднолични търговци.
Физическите лица, които не са регистрирани като еднолични търговци, но формират облагаем доход по чл. 26 от ЗДДФЛ, могат да се идентифицират пред финансовите институции със:
– Регистрационна карта на земеделски производител, издадена от съответната Областна дирекция „Земеделие и гори” (за земеделските производители);
– Удостоверение за регистрация на тютюнопроизводител, издадено от съответната община (за тютюнопроизводителите).
На основание чл. 29а от ЗДДФЛ, задължени да определят облагаем доход по
чл. 26 от същия закон са физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които са регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). Следователно, тези физически лица притежават Удостоверение за регистрация по ЗДДС и са вписани в публичния регистър на регистрираните по същия закон лица, публикуван на сайта на Националната агенция за приходите. В разпоредбите на чл. 29а от ЗДДФЛ е предвидено също така, че физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са регистрирани по ЗДДС, могат да изберат облагаемият доход от стопанската им дейност да се определя по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ, като прилагат този ред на определяне на облагаемия доход за срок не по-кратък от 5 последователни данъчни години. Определянето на облагаемия доход по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ в случая може да се удостовери с копие от подадената декларация, на чието основание физическото лице упражнява правото си на избор.
Идентификацията на физическите лица, които не са регистрирани като еднолични търговци, не би могла да се приеме като безспорно доказателство относно предназначението на откритите от същите лица депозитни сметки. Ето защо считам, че, независимо от отсъствието на изрична нормативна уредба, освен идентификацията си пред финансовите институции, регистрираният тютюнопроизводител или земеделски производител е необходимо да декларира пред тях обстоятелството, че лихвите по съответната депозитна сметка се включват в облагаемия доход по чл. 26 от ЗДДФЛ и респективно – не подлежат на облагане с окончателен данък.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:

/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар