ЗДДФЛ – чл. 29, ал. 1
ЗДДФЛ – чл. 43, ал. 1
ЗДДФЛ – чл. 55
ЗДДФЛ – чл.50
Относно: облагане на доходите от получени субсидии, съгласно Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Отправили сте писмено запитване доДирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” – …, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № …/28.06.2013 г., с което желаете да Ви се разясни в кое приложение към ГДД за 2012 г. следва да се декларират получени субсидии по мерки за подпомагане, както и за получени доплащания за тютюн, отнасящи се за 2007-2009 г.
В ЗДДФЛ не е регламентирано специално данъчно третиране на полученитесубсидии и доплащания, поради което същите следва да се разглеждат обвързано с общите правила за облагане и деклариране на доходите от дейността, за която са предназначени.
По смисъла на чл. 2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. Съгласно чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно, съгласно разпоредбите на този закон.
В ЗДДФЛ не е установена легална дефиниция на понятието „доход”,поради което данъчното третиране на субсидиите би могло да се диференцира в зависимост от предназначението им.
1. Ако субсидията е получена във връзка с дейността по производство на непреработена селскостопанска продукция, същата се счита за облагаем доход от друга стопанска дейност по чл. 29, ал.1, т. 1 или т. 2, б. „а” от ЗДДФЛ, в зависимост от качеството на лицето. В този случай следва да се попълни Приложение № 3 към ГДД, съответно табл. 1 или табл.2, в зависимост от това дали лицето е регистрирано като земеделски или тютюнопроизводител или няма такава регистрация.
2. Ако субсидията е получена за дейността по производство на преработени продукти от селското стопанство /включително от продажба на произведена декоративна растителност/, същата се счита за облагаем доход от друга стопанска дейност по чл. 29, т. 2, буква „а” от ЗДДФЛ. В този случай следва да се попълни табл.2 от Приложение № 3 «доходи от друга стопанска дейност» към ГДД.
Субсидиите, които попадат в чл. 29, ал. 1, т. 1 или т. 2, б. „а” от ЗДДФЛ са обвързани със стопанската дейност на лицата по производство напреработена или непреработена продукция.
3. Обръщаме Ви внимание, че получените доходи от стопанскадейностпо чл. 29 от ЗДДФЛ се облагат авансово на основание чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ и на годишна данъчна основа съгласно чл. 30 от закона.
Във връзка с авансовото облагане следва да се има предвид изменението в разпоредбите на чл. 55 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2013 г.във връзка със задължението на лицата заподаване на декларация за дължимите авансови вноски в срока, съгласно чл. 56 от закона, кактои разпоредбата на чл. 67, ал. 1 от ЗДДФЛ относно срокът за внасяне на авансовия данък – до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.
4. В случаите, в които лицето не развива стопанска дейност или е използвало получените субсидии за лични нужди, то тези средства се явяват облагаем доход и попадат в обхватана чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ, където са включени всички други източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на ЗДДФЛ или ЗКПО, и размерът на дохода е брутната сума на получените субсидии.
Тези доходи /по чл. 35, т.6 от ЗДДФЛ/ не подлежат на авансово облагане, а се облагат само на годишна база.Годишната данъчна основа се формира по реда на чл.36 от ЗДДФЛ, като в случаите, в които лицето е задължено да прави за данъчната годинавноски за своя сметка по реда начл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване, годишната данъчна основа се намалява с техния размер. Тези доходи се декларират в Приложение № 6 „доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ” към ГДД.
5. Изключение от горните разпоредби правят доходите, изплатени през 2012 година под формата на субсидии, финансирания, държавни помощи и др. от фондовете на ЕС и държавния бюджет, попадащи в обхвата на § 58 ПЗР към ЗИД на ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2013 г. Съгласно § 58 доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност, изплатени през 2012 г. под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, от Европейския фонд за развитие на селските райони и от държавния бюджет, не се включват в облагаемия доход по чл. 26 и 29 от ЗДДФЛ и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. или за предходни години. Тези доходи се декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за 2012 г.,в таблица 1, Част І, Приложение № 3«доходи от друга стопанска дейност».
Следователно, получените субсидии подлежат на деклариране чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50, ал. 1от ЗДДФЛ в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода. Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа се определя, като общата годишна данъчна основа по чл.17 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
На основание чл. 54, ал. 1 от ЗДДФЛ годишната данъчна декларация се подава в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на местното физическо лице.
‘