облагане по реда на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ на услуги по провеждане на психологически изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водач

.№ М-24-31-135
Дата:28.12.2011 год.
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 39, т. 1.
Относно: облагане по реда на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ на услуги по провеждане на психологически изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии.
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № М-24-31-135/01.11.2011 г. е изложена следната фактическа обстановка:
„Диагностично-консултативен център ………………………… е регистриран като лечебно заведение по Закона за лечебните заведения и има издадено удостоверение за регистрация за извършване на първо и второ психологическо изследване по чл. 152, ал. 1, т. 2 и ал. 2 от Закона за движение по пътищата. Центърът разполага с необходимото оборудване и има назначени квалифицирани психолози, които да провеждат необходимите изследвания във връзка с издаване на удостоверение за психологическа годност.
Поставен е следният въпрос:
Извършените по реда на Наредба № 36 от 15 май 2006 г. услуги по провеждане на психологически изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии представляват ли освободена доставка по смисъла на чл. 39, т. 1 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл.10, ал.1, т.10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Изискванията за психологическа годност на водачите на моторни превозни средства от различните категории, условията и реда за извършване на психологическото изследване, са регламентирани в Наредба № 36 от 15 май 2006 г., издадена от Министерство на транспорта, на основание чл. 152, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/. Съгласно чл. 1, ал. 3 от Наредбата, психологическото изследване на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС и на водачите на МПС има за цел да установи психологическата им годност да управляват МПС без опасност от допускане на пътнотранспортни произшествия, а на председателите на изпитни комисии – и да оценяват уменията за безопасно управление на МПС на кандидатите за придобиване на правоспособност.
Изискванията за психологическа годност се отнасят до познавателната, психомоторната и личностната сфера на психиката, и включват качествени и количествени критерии за годност, съгласно чл. 2 от Наредбата. Качествените критерии за психологическа годност представляват професионалнозначими психологически качества, а количествените критерии са нормативни скали, които показват нивото на същите.
При психологическите изследвания се прави оценка за състоянието на психологическите качества на изследваното лице и съответствието им с изискванията към съответната категория или професионална група, и се прави прогноза с вероятностен характер за психологическата годност на лицето за съответната цел за определен период от време /чл. 6 от Наредбата/.
Следва да се има предвид, че изискванията за физическа годност към водачите на МПС и кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС, както и условията и редът за извършване на медицинските прегледи за установяване на физическата годност на водачите от категориите по чл. 150а, ал. 2 от ЗДвП са регламентирани с Наредба № 3 от 11 май 2011 г., издадена от Министерство на здравеопазването, на основание чл. 152а, т. 1 от ЗДвП. Съгласно чл. 6 от Наредбата, първоначалният медицински преглед на водачите и на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС се извършва от общопрактикуващия лекар на лицето, при който е осъществен постоянен избор, и обхваща оценка на състоянието на зрителната система и състоянието на останалите органи и системи, както и проверка за наличието на регистрирани заболявания. Когато здравословното състояние на лицето не е в съответствие с изискванията за физическа годност на водачите и на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС, общопрактикуващият лекар изисква от лицето да се яви на допълнителни прегледи при съответните специалисти.
Съгласно чл. 39, т. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), освободени доставки, е извършването на здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения по Закона за здравето и от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения. При определяне на доставките на услуги, които попадат в обхвата на освободените от облагане, на основание чл. 39, ал. 1 от ЗДДС, следва да се съобразява естеството на услугите, т. е. това са услуги, свързани с превенцията, диагностицирането и лечението на дадена болест. В този смисъл са иРешения на СЕС – C-394/04, C-84/98.
Предвид това, че при изследването за психологическа годност по реда на Наредба № 36 от 15 май 2006 г., се оценява доколко определени психологически /професионалнозначими/ качества на изследваните лица, са в съответствие с изискванията за съответната категория или професионална група, като направената прогноза има вероятностен характер и е относима към съответната цел, за определен период от време, тези услуги не следва да се определят като здравни (медицински) услуги по смисъла чл. 39, т. 1 от ЗДДС и подлежат на облагане на основание чл. 12, ал. 1 от същия закон.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар