облагане с данък при източника на доходи от дивиденти по реда на ЗКПО, Ви уведомяваме следното:

5_53-02-157/18.05.2011 г.
ЗКПО, чл. 194, ал. 1, т. 1 и ал. 3, т. 3
ЗКПО, чл. 201
ЗКПО, чл. 202, ал. 1, т. 1

В отговор на запитването Ви, постъпило в дирекция ОУИ … с писмо вх. № 53-02-157/05.05.2011 г. относно облагане с данък при източника на доходи от дивиденти по реда на ЗКПО, Ви уведомяваме следното:
В писмото е описана следната фактическа обстановка:
Българското дружество „Т” ЕООД е 100 % собственост на „Т” АД, Естония. За 2010 г. „Т” ЕООД, България е реализирало печалба. Дружеството-майка „Т” АД, Естония има решение на Управителния съвет за получаване на дивиденти от българското дружество.
Във връзка с горното, са поставени въпросите:
1. Разпределящото дружество трябва ли да удържи и внесе 5 % данък върху дивидента на основание чл. 194, ал. 1, т. 1 от ЗКПО или на основание чл. 194, ал. 3, т. 3 от с.з. „Т” АД ще плати данък дивидент в Естония, като страна членка на ЕС?
2. Ако се удържи и плати данък върху дивидента в България, какъв документ трябва да се издаде и кой трябва да го издаде на естонското дружество?
3. Изплатеният дивидент декларира ли се пред НАП?
4. Ако естонското дружество плати дължимият данък в Естония, какъв документ трябва да получи от България?
Предвид изложеното в запитването и относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 194, ал. 1, т. 1 от ЗКПО дивидентите, разпределени (персонифицирани) от местни юридически лица в полза на чуждестранни юридически лица, когато не се реализират чрез място на стопанска дейност в страната, се облагат с данък при източника. Размерът на данъка е 5 на сто върху брутния размер на разпределените дивиденти.
Платците на доходи, удържащи данъка при източника по чл. 194, са длъжни да внесат дължимия данък в тримесечен срок от началотона месеца, през който е взето решението за разпределение на дивиденти в случаите, когато притежателят на дохода е местно лице на държава, с която Република България има влязла в сила СИДДО (чл. 202, ал. 1, т. 1 от ЗКПО). Дължимият данък се внася в съответната териториална дирекция на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода.
Декларирането на данъка и издаването на удостоверение за удържан данък върху доходи на чуждестранни юридически лица са регламентирани в чл. 201 от ЗКПО. Лицата, удържали и внесли данъка при източника по чл. 194, декларират това обстоятелство пред ТД на НАП, където е регистриран платецът на дохода, чрез декларация по образец в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е внесен данъка. По искане на заинтересованото лице за внесения данък върху доходи на чуждестранни юридически лица се издава удостоверение по образец. Удостоверението се издава от ТД на НАП, където подлежи на внасяне данъка.
Освободени от облагане с данък при източника са дивидентите, разпределени в полза на лицата, посочени в чл. 194, ал. 3 от ЗКПО. Съгласно ал. 3, т. 3 от същия член алинея 1 не се прилага, когато дивидентите са разпределени в полза на чуждестранно юридическо лице, което е местно за данъчни цели на държава – членка на Европейския съюз или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, с изключение на случаите на скрито разпределение на печалба. Обстоятелството „местно лице за данъчни цели” се удостоверява чрез представянето на документ, издаден от данъчната администрация по местоустановеност на притежателя на дохода, че той е местно лице за данъчни цели на съответната държава (в случая Република Естония), като с този документ би следвало да се снабди платецът на доход от дивидент в качеството му на задълженолице по смисъла начл. 14, т. 2 от ДОПК, тъй като същият при липса на основание за освобождаване от данък при източника по чл.194, ал.3, т.3 от ЗКПО би следвало да удържи данъка и да го внесе в държавния бюджет.

Оценете статията

Вашият коментар