облагане с корпоративен данък на дейността на ХЕИ” за 2000-2003г.

Изх.№../..200.г.
ДО
ДИРЕКЦИЯ „ОУИ”
На Ваш № 66-01-109/11.05.2006г.
Относно: облагане с корпоративен данък на дейността на „ХЕИ” за 2000-2003г.
Съгласно чл.4, ал.1 от ЗКПО, действащ през визирания в запитването период (2000-2003г.), организациите на бюджетна издръжка (бюджетните предприятия) се облагат за печалбата и доходите им, получени от сделки по чл.1 от Търговския закон, извършвани по занятие, включително от отдаване под наем на недвижимо и движимо имущество. В тези случаи -за извършваната стопанска дейност, организациите на бюджетна издръжка са данъчно задължени лица съгласно чл.6, ал.1, т.3 от ЗКПО.
В този смисъл следва да се анализира характерът на дейностите, извършвани от ХЕИ.Трябва да се има предвид, че за целите на ЗКПО няма да се счита, че ХЕИ извършва стопанска дейност, когато едновременно са изпълнени следните условия:
?Приходите се формират от извършване на сделки, задължението за предприемането на които е по силата на нормативен акт и
?Цените на сделките не се определят на пазарен принцип – такива са случаите, при които цените са определени в нормативен акт или тарифи, одобрени с нормативен акт, или когато в нормативен акт е заложено ограничение на цената до размера на извършените разходи и това ограничение се спазва.
Съответно, когато ХЕИ самостоятелно определя цените на предоставяните от него услуги, приходите от тези услуги ще се считат за приходи от стопанската дейност и ще служат за база за формиране на финансов резултат, респективно облагаема печалба от стопанска дейност.
Заплащането на услугите и дейностите, извършвани от ХЕИ, е регламентирано с Наредба № 9 от 29.05.98г. за набиране на извънбюджетни приходи и реда за тяхното разходване в Министерството на здравеопазването и бюджетните организации в системата на здравеопазването по реда на § 8 от Закона за народното здраве. В посочената наредба са определени видовете услуги и реда за образуване на техните цени.
Съгласно чл.6 от Наредба № 9, услугите по тази наредба се заплащат по цени, образувани съгласно приложение № 4, с изключение на услугите по чл. 4, ал. 1. С т.9 от приложение № 4 „Указания за образуване на цените на платените медицински дейности и услуги” е регламентирано, че услугите, извършвани от ХЕИ, се заплащат по калкулация, която включва стойността на труда, материалите, транспорта, командировъчните, режийните и други разходи по националния сметкоплан.
Видно от цитирания текст на т.9 от приложение № 4, за определянето на цените на съответните услуги и дейности, извършвани от ХЕИ извън държавния санитарен контрол, е поставено ограничениедо размера на конкретно изброени разходи. Следователно, в случай, че посоченото ограничение се спазва, извършването на въпросните услуги и дейности не следва да се квалифицира като осъществяване на сделки по чл.1 от ТЗ.
По отношение на обстоятелството, че при определянето на цените на услугите са калкулирани разходи, които едновременно с това са отчитани по съответните параграфи на Единната бюджетна класификация, е необходимо да се има предвид следното:
С чл.45, ал.1 от Закона за устройство на държавния бюджет (ЗУДБ) е определено, че извънбюджетни са всички средства, които се събират и разходват по силата на закон от държавните органи и бюджетните организации, без да се включват в държавния бюджет. Съгласно чл. 47, ал.1 от ЗУДБ, извънбюджетните средства се събират и разходват чрез фондове и извънбюджетни сметки с приходна и разходна част, които се съставят в съответствие с единната бюджетна класификация. Приходите и разходите по извънбюджетните сметки се изпълняват на касова основа, така както и бюджетните приходи и разходи. Едновременно с това бюджетните предприятия следва да прилагатЗакона за счетоводството (ЗСч), който регламентира, че счетоводството се осъществява при спазване на принципа на текущо начисляване.
Съгласно т. 1 от НСС 16 „Представяне на счетоводните отчети на бюджетните предприятия” (действащ до 31.12.2001г.) бюджетните предприятия организират и осъществяват счетоводството си в съответствие с изискванията на ЗСч, Националния сметкоплан и Националните счетоводни стандарти. Съгласно т.2 от посочения счетоводен стандарт, бюджетните предприятия организират и прилагат за бюджета си, за бюджетните и извънбюджетните сметки и фондове отчетност на касова основа в съответствие с Единната бюджетна класификация.
Според определенията, дадени с т. 3.6 и т.3.7 от НСС 16, извънбюджетни приходи са приходите, чийто източник не е държавния бюджет, а извънбюджетни разходи са разходите, които бюджетното предприятие извършва за сметка на извънбюджетните приходи.
С разпоредбата на т.7 и 8 от НСС 16 са регламентирани правилата за отчитане на приходите и разходите на бюджетните предприятия, а именно:
?„Т.7. Приходите се отчитат като бюджетни и извънбюджетни приходи.”;
?„Т.8. Разходите се отчитат като разходи по икономически елементи и като разходи на бюджетни и извънбюджетни средства.”.
Съгласно чл.4, ал.3, т.1 от Наредба № 9, приходите по извънбюджетните сметки към ХЕИ се набират от услуги и дейности извън държавния санитарен контрол, посочени в приложение № 2, по искане на физически и юридически лица. В конкретния случай приходите по чл.4, ал.3, т.1 от Наредба 9 представляват извънбюджетни приходи. На основание т.3.7 и т. 8 от НСС 16 разходите, направени за сметка на извънбюджетните приходи, следва да се отчитат от една страна като разходи по икономически елементи и от друга – като разходи на извънбюджетни средства.
С оглед на гореизложеното следва да се направи извод, че отчитането на разходите като разходи по икономически елементи и като разходи на бюджетни или извънбюджетни средства е обусловено от изискванията на счетоводното законодателство.Преценката за това дали приходите на ХЕИ от услугите и дейностите по чл.4, ал.3, т.1 от Наредба № 9 представляват приходи от стопанска дейност, следва да се извърши на базата на посочения по-горе критерий за разграничаване на приходите от нестопанска дейност от тези от стопанска дейност.
//

Оценете статията

Вашият коментар