Облагане с корпоративен данък на юридическо лице, данъчно третиране по реда на ЗДДФЛ на суми, които ще се изплащат на съдружниците на юридическо лице, облагане с ДДС по реда на ЗДДС.

Относно: Данъчно третиране на парично дарение от родители по
смисъла на ЗДДС и ЗДДФЛ
Във връзка с постъпило запитване с вх. № …………/ 29.03.2010 г. при
Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” –
, за получено дарение от бащата в размер на 10 000 лв. са поставени следните въпроси:
1.Декларира ли се в ГДД по чл.50 от дарителя и от надарения паричното дарение?
2.Облага ли се с данъци по реда на ЗДДФЛ и ЗМДТ дарението?
3.При получаване на приходи от извънтрудова дейност над 50 000 лв. следва ли да се направи регистрация по ЗДДС и дали сумата от дарението 10 000 лв. следва да се включи в облагаемия оборот?
Във връзка с така поставените въпроси, изразяваме следното становище:
Относно първи и втори въпрос:
Съгласно чл.2 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ обект на облагане по този закон са доходите на местните и чуждестранни физически лица.
Нормата на чл.13, ал.2 от ЗДДФЛ регламентира, че не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение. Следователно при получаване на сума по дарение не се формира облагаем доход и не се облага с данък.
На основание чл.44, ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ обект на облагане са имущества, придобити по дарение, както и недвижими имоти, ограничени вещни права върху тях и моторните превозни средства, придобити по възмезден начин.
В изпълнение на чл.44, ал.6 от ЗМДТ не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи. Следователно и по реда на ЗМДТ не подлежи на облагане дарението на сума от родители за техни деца.
Съгласно чл.50, ал.1, т.5 от ЗДДФЛ местните физически лица подават годишна данъчна декларация за предоставени/получени парични заеми, както следва:
а) непогасената част от предоставените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв.;
б) непогасените към края на данъчната година остатъци от предоставени през същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.;
в) непогасената част от получените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв., с изключение на получените кредити, предоставени от кредитни институции по смисъла на Закона за кредитните институции;
г) непогасените към края на данъчната година остатъци от получени през същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, с изключение на получените кредити, предоставени от кредитни институции по смисъла на Закона за кредитните институции, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.
Следователно, на деклариране от страна на получателя и от страна на заемодателя подлежат предоставени и получени парични средства заемообразно.
Получаването на парични средства в заем и парични средства по дарение са действия с различичен правен характер и пораждат различни правни последици.
В запитването сте посочили, че получената сума от баща Ви има характер на дарение, следователно, същото следва да бъде документално оформено съгласно изискванията наразпоредбите на чл.225 и следващите отЗакона за задълженията и договорите.
Относно трети въпрос:
По смисъла на чл.96, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Съгласно разпоредбите на чл.3 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Не е независима икономическа дейност:
1. дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово;
2. дейността на физическите лица, които не са еднолични търговци, за осъществяваната от тях дейност, уредена в закон, по управление и контрол на юридически лица.
Предвид гореизложеното, при реализиране на облагаеми доставки над 50 000 лв. за последните 12 месеца преди текущия, за Вас ще възникне задължение за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС.
Следва да имате предвид, че полученото дарение няма да участва при формирането наоблагаемия оборот. Това е така, тъй като обект на облагане по ЗДДС са само възмездни облагаеми доставки на стоки или услуга, съгласно разпоредбите на чл.2 от този закон.

Оценете статията

Вашият коментар