оборот от продажба на лотарийни билети

2_762/12.09.2016 г.
ЗДДС чл.12
ЗДДС чл.48
ЗДДС чл. 96, ал.1
Наредба № Н-18/2006 г. чл.4, т.3
Наредба № Н-18/2006 г. чл.39а
Наредба № Н-18/2006 г.чл.29, ал.1
Наредба № Н-18/2006 г.чл.27, ал.1, т.1 и т.3
относно: оборот от продажба на лотарийни билети
Отправили степисмено запитване до Дирекция ОДОП, в което е описана следната фактическа обстановка:
Дружеството Ви е с предмет на дейност-търговия на дребно с цигари, алкохолни и безалкохолни напитки, както и дребни сладки. Дружеството Ви възнамерява да продава и лотарийни билети на националната лотария. Фирмата доставчик е „ХУ“ ООД. При разговор с тях, Ви е разяснено, че за доставката на билети, те не издават фактура, а само приемо-предавателен протокол. Също така са Ви обяснили, че оборота от продажбата на билети трябва да го отчитате в група А на касовия апарат. В края на месеца, Вие ще трябва да издадете фактура за Вашата комисионна и те ще я преведат по банка. Въпросите Ви, свързани с продажбата на лотарийни билети са следните:
1.Оборотът, реализиран от продажбата на лотарийни билети облагаем ли е и трябва ли да го включвате в справката за предстояща регистрация по ЗДДС?
2.Как следва да заведете в счетоводството си тези билети без фактура от доставчика?
3.Оборотът от продажба на билети следва ли да го отчитате като приход от дейността, или само комисионната, за която издавате фактура?
Към запитването Ви не е приложен конкретен договор, с оглед на което, изразявамеследното принципно становище по приложението на разпоредбите на данъчното законодателство свързани с продажбата на лотарийни билети :
По ЗДДС:
По смисъла на закона услуга е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обръщение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство (чл. 8 от ЗДДС), а съгласно чл. 9, ал. 1 от ЗДДС доставка на услуга е всяко извършване на услуга.
В случаите, при които лице действа от чуждо име и за чужда сметка, за целите на ЗДДС, са налице две доставки – между доверителя и третото лице и между посредника и доверителя.
Предвид изложеното, ако дружеството продава от чуждо име и за чужда сметка лотарийни билети на основание чл. 9, ал. 1 от ЗДДС за същото е налице доставка на услуга по посредничество, по която получател е доверителят, разпространяващ лотарийните билети.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на услуга по смисъла на чл. 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по закона и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
В този смисъл, и доколкото не попада в обхвата на глава четвърта от ЗДДС „Освободени доставки и придобивания” доставката по посредничество, с място на изпълнение на територията на страната е облагаема по смисъла на чл. 12 от ЗДДС, като данъчната основа на доставката ще участва при формиране на облагаемия оборот за задължителна регистрация на основание чл.96, ал.1 от ЗДДС.
Сумата, която заплаща третото лице на посредника за продажбата на лотарийните билети, не е възнаграждение по доставка, извършена от същия. Тази сума е дължима за доставка, по която доставчик е организаторът на хазартната игра.
По силата на чл. 48 от ЗДДС освободена доставка е организирането на хазартни игри по смисъла на ЗХ. Видно от запитванетодружеството, организаторна Националната лотария ще организира извършването на хазартната игра, предвид което доставката между това дружество и третото лице /лицето на което се продавабилет за лотарията/ е освободена доставка по смисъла на чл. 48 от ЗДДС.
С оглед на гореизложеното оборота от продажба на лотарийни билети, не е оборот на посредника, а е оборот на организатора на хазартната игра и не формира оборот за регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС на посредника.
По Наредба № Н-18/2006 г.:
По отношение на регистрирането и отчитането на извършените в търговския обект продажби на билети чрез ФУ следва да имате предвид, следните разпоредби от Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, в сила от 01.01.2007 г., издадена от Министерството на финансите (Обн. ДВ. бр.106 от 27 Декември 2006г., посл.изм. ДВ. бр.14 от 20 Февруари 2015г):
Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.1 от Наредба № Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Едно от изключенията на горното правило е предвидено в разпоредбата на чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/2006 г., съгласно която, не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез фискално устройство лице, което извършва продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.
На основание чл. 39а от Наредба № Н-18/2006 г. лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3 от Наредбата, водят книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци. Книгата (регистърът) съдържа брой на продадените билети, начален и краен номер на продадени билети по номинали и общ оборот за деня. Освен това тези лица следва да съхраняват в търговския обект книгата (регистърът) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци и копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.
По силата на чл. 29, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г., когато лицето по чл.3 от същата наредба извършва дейност като посредник (комисионер) от чуждо име и за чужда сметка, продажбите се регистрират чрез ФУ на доверителя, или чрез ФУ на лицето по чл.3. В случаите, когато се използва ФУ на доверителя продажбите се регистрират по общия ред. В случаите, когато се използва ФУ на лицето по чл.3 от наредбата, ФУ се програмира така, че продажбите на доверителя да се регистрират като продажби в отделен департамент за всеки доверител, като департаментът посочва името на доверителя. В този случай, в дневния финансов отчет се отпечатва оборотът на всеки доверител и в книгата за дневните финансови отчети на страницата на последния ден от месеца се сумира и вписва натрупания оборот от продажбите за месеца по доверители.
Договорът, сключен между доверителя и комисионера за извършване на продажби от чуждо име и за чужда сметка, е документът, доказващ при необходимост основанието за прилагане на цитирания ред.
Съгласно чл. 27 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ регистрирането на доставките по данъчни групи е в зависимост от характера на доставките, като в данъчна група „А“ следва да регистрират услугите, продажбите на които са освободени от облагане с ДДС, а в данъчна група „Б“ следва да се регистрират стоките и услугите, продажбите на които са облагаеми с 20% ДДС. Лицето, независимо дали е регистрирано или не по ЗДДС, задължително регистрира всички продажби по данъчни групи.
Предвид това, че доставката на услуга, свързана с организиране на хазартна игра (продажба на лотариен билет) е освободена и за същата не се начислява ДДС, при предоставянето на лотарийни билети срещу заплащане на сума, тези суми следва да бъдат отнесени към данъчна група „А“, която съгласно чл. 27, ал. 1, т. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ е с 0% ДДС. Стоките или услугите, отнасящи се към данъчна група „А”, задължително се програмират и регистрират с наименование и единична цена като отделни артикули на осн. чл.27, ал.3, т.1 от Наредба №Н-18 от 2006 г..
Уведомяваме Ви, че въпросите, свързани с приложение на счетоводното законодателство може да поставите пред Министерството на финансите, тъй като според чл.15, т.2 от Закона за счетоводството министърът на финансите е компетентен да дава становища и методически указания по прилагането на този закон и Националните счетоводни стандарти.
В случай, че договорните взаимоотношения с вашия доставчик са различни от тези посочени в становището, може отново да подадете писмено запитване, като максимално изчерпателно изложите всички относими обстоятелства, като приложите и копие от договора с доставчика.

Оценете статията

Вашият коментар