общата система на данъка върху добавената стойност /Директивата/ ще е налице доставка с място на изпълнение на територията на Румъния, тъй като по силата на посочените разпоредби мястото на изпълнение

. №53-04-340
04.07. 2016 г.
чл. 6, ал. 3, т. 3 от ЗДДС, чл. 7, ал. 1, ал. 2 от ЗДДС, чл. 17, ал. 2 от ЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„Т“ ЕООД внася абразивен пясък от Индия на пристанище Бургас. Дружеството има три наети склада за съхранение на пясъка – в България и в Румъния като един път в месеца транспортира пясък от склада в България към склада в Румъния.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли „Т“ ЕООД да се регистрира за целите на ДДС в Румъния и на какво основание?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Изпращане на стоки до територията на Румъния, за които преди започване на транспортирането не е намерен конкретен клиент
В този случай е налице физическо преместване на стоките, без да се извършва прехвърляне на собствеността върху тях или фактическото им предаване на друго лице.
На основание чл. 6, ал. 3, т. 3 от ЗДДС за възмездна доставка на стока се счита изпращането или транспортирането на стоки, произведени, извлечени, обработени, закупени, придобити или внесенина територията на страната от данъчно задължено лице в рамките на неговата независима икономическа дейност, когато стоките се транспортират или изпращат за целите на икономическата му дейност от или за негова сметка от територията на България до територията на друга държава членка.
Мястото на изпълнение при тези доставки е на територията на страната, съгласно разпоредбата на чл. 17, ал. 2 от ЗДДС, поради което за дружеството възниква задължение за начисляване на български косвен данък, прилагайки данъчна ставка 20 на сто. В случай, че дружеството е регистрирано за целите на ДДС в държавата членка, в която завършва транспорта на стоките (в случая Румъния) приложение намира разпоредбата на чл. 7, ал. 4 от ЗДДС и доставката ще подлежи на облагане с нулева данъчна ставка.
Документирането на доставката по чл. 6, ал. 3, т. 3 или чл.7, ал.4 на основание чл. 117, ал. 1,т. 3 от ЗДДС следва да се извърши с протокол, който се издава не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем, т.е. не по-късно от петнадесет дни от започване на транспорта.
Данъчното събитие на доставката е датата на започването на транспорта, по аргумент от чл. 25, ал. 3, т. 2 от ЗДДС и аналогично с чл. 25, ал. 3, т. 3 от ЗДДС.
Данъчната основа на тази доставка, съгласно чл. 27, ал. 1 от ЗДДС е равна на данъчната основа при придобиването на стоката или на себестойността й, а в случаите, когато стоката е внесена на данъчната основа при вноса.
Данните от протокола, с който е документирана доставката, извършена по реда на чл. 6, ал. 3, т. 3 или чл. 7, ал. 4 от ЗДДС, се отразяват в данъчните регистри и в справката декларация по общ ред.
Тъй като се транспортира стока от територията на страната до територията на друга държава членка – Румъния, това преместване на стоките вероятно се третира като вътреобщностно придобиване за тази държава членка, поради което следва да проверите условията за регистрация за целите на ДДС в Румъния.
Продажба на стоките от склада, находящ се на територията на Румъния
След като бъде намерен конкретен клиент в Румъния и му бъде прехвърлена собствеността върху стоките, съгласно чл. 31 и чл. 32 Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност /Директивата/ ще е налице доставка с място на изпълнение на територията на Румъния, тъй като по силата на посочените разпоредби мястото на изпълнение доставката е на територията на държавата членка, където стоките се намират по време на извършване на доставката – когато стоките не се изпращат или превозват, а когато те се превозват или изпращат мястото на доставката се счита, че това, където се намират към момента, когато започва изпращането или превозването към клиента.
Предвид това, че ще извършвате доставки с място на изпълнение на територията на Румъния следва да се запознаете със законодателството на тази държава членка.
Изпращане на стоки до територията на Румъния, за които преди започване на транспортирането е намерен конкретен клиент
Според разпоредбата на чл. 7, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Когато стоката се изпраща в склада на дружеството на територията на Румъния, тъй като има предварително клиент, на който продава стоката ще е налице вътреобщностна доставка по смисъла на чл. 7, ал. 1 от ЗДДС.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар