общата система на данъка върху добавената стойност /Обн. L OB. Бр.77 от 23 март 2011г./, който е задължителен и се прилага във всички държави членки на Общността. Съгласно чл.18, пар.1 от Регламента,

№547-1/29.04.2013г.
Чл.21, ал.4, т.3 от ЗДДС
Чл.21 ,ал.4, т.4 от ЗДДС
В Дирекция ОДОП гр…е постъпило Ваше писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № ……..,в което е описана следната фактическа обстановка:
Представляваното от Вас дружество е регистрирано по ЗДДС. Основна дейност на дружеството е разработка на софтуер и консултантски услуги. С цел повишаване на заинтересоваността на клиентите на дружеството от разработка на софтуер с използването на най-новите технологии и привличане на нови клиенти, фирмата планира да организира научно- техническо образователно мероприятие на територията на Германия с основна насоченост към иновативните технологии при разработка на Windows базирани приложения. Като участници в това мероприятие се очаква да се регистрират различни фирми и физически лица.
Въпросите, коитоВи интересуват са:
Как следва да се издадат фактурите на участниците при различни ситуации на регистрация по ЗДДС и при различен постоянен адрес на физическите лица и седалище на фирмата участник и съответно да се начисли ДДС, и на какво основание следва да не се начислява ДДС при следните ситуации:
1. Участник в научно-техническото образователно мероприятие е юридическо лице от държава членка на ЕС, регистрирано за целите на ДДС в страната, където е разположено седалището на Вашето дружество.
2. Участник в научно-техническото образователно мероприятие е юридическо лице от държава членка на ЕС, нерегистрирано за целите на ДДС.
3. Участник в научно-техническото образователно мероприятие е юридическо лице със седалище в страна извън ЕО.
4. Участник в научно-техническото образователно мероприятие е физическо лице с адрес в държава членка на ЕС, нерегистрирано за целите на ДДС.
5. Участник в научно-техническото образователно мероприятие е физическо лице с адрес в страна извън ЕО.
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
За да се определи данъчното облаганена доставките с услуги най- напред следва да се определи мястото на изпълнение на доставката.
Общото правило за определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентирано в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС съгласно, която мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Изключение от това правило е предвидено в разпоредбата на чл.21, ал.4 от ЗДДС.
По силата на чл.21, ал.4, т.3 от ЗДДС,когато услугата се предоставя на данъчно задължено лице, мястото на изпълнение е там, където фактически се провежда събитието-при доставка на услуга по осигуряване на достъп (срещу билети или заплащане, осигуряващи входа, включително когато такъв вход е включен в абонамент) до културни, художествени, артистични, спортни, научни, образователни, развлекателни или подобни събития (включително панаири и изложби) и при съпътстващите достъпа услуги.
Следователно, мястото на изпълнение на доставката по организиране на научно- техническо образователно мероприятие на територията на Германияще е на територията на Германия, когато представлява доставка на услуга по осигуряване на достъп .
Ако услугата не представлява доставка на услуга по осигуряване на достъп и получател е данъчно задължено лице, мястото ще се определи по правилата на чл.21, ал.2 от ЗДДС.
На основание на чл.21, ал.4, т.4, б.»а» от ЗДДС, мястото на изпълнение на доставката с услуга е там, където фактически се извършва услугата, предоставена на данъчно незадължено лице, при услуги и съпътстващите ги услуги, свързани с културни, артистични, спортни, научни, образователни, развлекателни или подобни мероприятия (включително панаири и изложби), включително дейността по организирането им.
Следва да имате предви, че в действащия ЗДДС и ППЗДДС не са регламентирани документи, необходими за доказване статута на получателя – данъчно задължено или данъчно незадължено лице. Такива доказателства са установени в Регламент за изпълнение /ЕС/ № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 година за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност /Обн. L OB. Бр.77 от 23 март 2011г./, който е задължителен и се прилага във всички държави членки на Общността. Съгласно чл.18, пар.1 от Регламента, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен в Общността има статут на данъчнозадължено лице, когато получателят му е съобщил идентификационния си номер по ДДС и доставчикът получи потвърждение за валидността на този идентификационен номер и за свързаното с него име и адрес в съответствие с чл.31 от Регламент /ЕО/ № 904/2010 на Съвета от 7 октомври 2010г. относно административното сътрудничество и борбата с измамите в областта на данъка върху добавената стойност.
За получател, установен извън Общността доставчикът на услуги може да счита, че е данъчно задължено лице, когато получи удостоверение, издадено от компетентен данъчен орган, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, или идентификационен номер по ДДС.
За дружеството доставчик ще е налице доставка с място на изпълнение извън територията на страната, за която на основаниечл.86, ал. 3 от ЗДДС не се дължи ДДС.
С чл.111а от ЗДДС(ДВ. Бр.94/2012г. в сила от 01.01.2013г.) са въведени нови правила за документиране на доставките. Общият принцип е, че доставките се документират по законодателството на държавата членка, където емястото на изпълнение на доставките. По реда на ЗДДС се документират доставките с място на изпълнение на територията на страната. Изключение от общото правило е въведено с разпоредбата на ал.2, на чл.111а, съгласно която документирането на доставките с място на изпълнение на територията на друга държава членка се извършва по реда на ЗДДС, когато данъкът е изискуем от получателя по доставката и доставчикът е лице, за което са изпълнени едновременно следните условия:
1 лицето е установило независимата си икономическа дейност на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната, от който е извършена доставката, или при липса на такова установяване или такъв обект- има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната;
2. лицето не е установено в държавата членка, на чиято територия е мястото на изпълнение на доставката, или неговият постоянен обект в тази държава членка не взема участие в доставката.
На основание чл.79, ал.17 от ППЗДДС, при доставка на услуга по чл.21, ал.4 от закона, когато доставчикът е данъчно задължено лице, установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на друга държава членка, документирането се извършва по правилата на законодателството на тази държава членка.
Документирането на услугите по чл.21, ал.4, т.3 и т.4 от ЗДДС, следва дасе извърши по правилата на държавата членка, където е мястото на изпълнение, когато получателят няма регистрация за целите на ДДС в тази държава и за него не възниква задължение за начисляване на ДДС.
Ако получателят по доставката е данъчно задължено лице, регистрирано в Германия, където е мястото на изпълнение на доставката, за него ще възникне задължение за начисляване на ДДС за получената услуга и документирането на доставката ще се извърши по реда на чл.111а от ЗДДС.
Тъй като дружеството ще извършва доставки с място на изпълнение на територията на друга държава членка, е необходимо да се запознаете със законодателството на тази държава.

Оценете статията

Вашият коментар