оформяне на Сметката за изплатени суми във връзка с изплащане на възнаграждения по граждански договори по банков път.

.№М-50-00-14
Дата:09.06.2012 год.
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 64, ал. 3;
ЗДДФЛ, чл. 64, ал. 4.
Относно: оформяне на Сметката за изплатени суми във връзка с изплащане на възнаграждения по граждански договори по банков път.
Във връзка с Ваше писмо, получено по електронната поща и заведено вна Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП) с вх. № ……………….:
Относно изплащане на възнаграждения по граждански договори по банков път и попълване на Сметка за изплатени суми, поставяте следните въпроси:
1.Възможно ли е декларацията под т. 5 да бъде оформена като отделен документ, който лицето попълва преди да започне изчисляването но хонорара за съответния месец?
2.Какви документи следва да се разпечатват и съхраняват при изплащане по банков път на хонорари по граждански договори /в случай, че декларацията може да бъде оформена като отделен документ/?
3.Допустимо ли е при писмено съгласие от страна на лицето, служебна бележка за изплатените суми за периода януари-декември да се издава сумарно за годината в края на месец декември?
4.Какво налага попълването на номер и дата на служебната бележка, ако се разпечатва Сметката за изплатени суми и се попълва нейния номер и дата в служебната бележка?
С оглед относимите разпоредби, изразяваме следното становище:
На основание чл. 64, ал. 3 и 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), образците на сметката за изплатени суми и на служебната бележка се утвърждават със заповед на министъра на финансите и се обнародват в „Държавен вестник”. Актуалните за 2012 г. образци са утвърдени със Заповед № ЗМФ-1714 от 28.12.2011 г. (обн. ДВ, бр. 1 от 03.01.2012 г.). От указаното в утвърденият формуляр е видно, че физическото лице, придобило дохода следва да попълни информацията в редове 4 и 5, с цел коректно определяне на дължимия авансов данък от платеца на доходите, когато последният е предприятие или самоосигуряващо се лице. С такава цел, също от физическото лице, придобиващо дохода, се попълва и информацията в карето под ред 5 на сметката за изплатени суми. Без наличието на тази информация платецът на доходите не би могъл да определи точно размера на сумите за данък и осигурителни вноски, които следва да удържи при изплащане на възнаграждението, в качеството си на задължено лице. Ето защо предоставянето й е необходимо и се изисква чрез попълване на данните в утвърдения образец.
От друга страна, когато платецът ползва програмен продукт за попълване на формулярите по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ технически е невъзможно информацията на посочените места да се вписва от физическото лице. Ето защо, честа практика е данните да се събират от платеца предварително, включително чрез писмена декларация на физическото лице – придобиващо дохода. Считам, че тази практика не е в ущърб на данъчно задължените лица, доколкото предоставя необходимата информация за попълването на образците и подпомага изпълнението на основната им цел – коректно определяне на дължимия авансов данък по чл. 43 и 44 от ЗДДФЛ.
Издаването на образците на сметка за изплатени суми и на служебна бележка не е обвързано с начина на плащане. В този смисъл, независимо дали плащането е в брой или по банков път – платецът е длъжен да издава въпросните формуляри. Това задължение е регламентирано в разпоредбата на чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, според която предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи от друга стопанска дейност или от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, облагаемият доход за които се формира по реда на чл. 29 и 31 от ЗДДФЛ, издава за изплатените доходи и удържания авансово данък (по реда на чл. 43 и 44 от ЗДДФЛ), сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
Видно е обаче, че в разпоредбата на чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ не е визирана конкретна дата (срок) за издаването на формулярите и доколкото то е обвързано със задължението на платеца за авансово облагане на доходите, може да се приеме, че това е датата на изплащането им. Независимо от това, при многократни или периодични плащания е допустимо да се издава една служебна бележка за данъчната година, в която платецът сумира изплатения на лицето облагаем доход и удържания авансово данък и която следва да се приложи към годишната данъчна декларация от физическото лице на основание чл. 50, ал. 4 от ЗДДФЛ. Независимо какъв подход ще възприеме платецът на доходите – издаване на формулярите при всяко плащане или еднократно за годината, основното им предназначение (да удостоверяват размера на изплатения облагаем доход и удържания данък) ще бъде изпълнено.
Както вече беше пояснено образците на сметка за изплатени суми и на служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ се утвърждават със заповед на министъра на финансите и се обнародват в „Държавен вестник”. Става въпрос за унифицирани бланки, които се ползват от всички предприятия и самоосигуряващи се лица – платци на доходи по чл. 29 и чл. 44 от ЗДДФЛ. В тази връзка, коректно е платците да попълват всички реквизити, предвидени във въпросните образци.
/ КР.СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар