определяне на данъчна основа по ЗДДС на обект-апартамент

ОТНОСНО:определяне на данъчна основапо ЗДДС на обект-апартамент
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-……………… с вх. № 96-00-176/ 08.06.2009г.е изложена следната фактическа обстановка:
Фирмата е собственик на обекти в новоизграждаща се сграда със степен на завършеност към момента – образец Акт № 14. Предстои продажба на един от апартаментите в сградата с данъчна оценка на стойност 80 400 лв. /заедно с избеното помещение/. Договорената пазарна цена с купувача на имота е 61 500 лв. Себестойността на кв.м./с предвидени разходи до въвеждане на сградата в експлоатация/ е 580 лв./ кв.м. или 52 490 лв. за въпросния апартамент, ведно с избеното помещение.
Поставен е следният въпрос:По коя от цените строителната фирма да начисли ДДС, т.е. коя от всички цени се взема за данъчна основа при издаване на фактура от продавача.
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразявам следното становище:
По смисъла на чл. 26 от ЗДДС, данъчна основае стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема или освободена. Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Така определената данъчната основа се увеличава с:
– всички други данъци и такси (по ЗМДТ, такса за вписване, нотариална такса), когато такива са дължими за доставката, независимо дали се дължат от продавача или купувача или и от двамата;
– съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, като например комисионна, застраховка и други, пряко свързани с доставката.
В допълнение следва да се съобразят и разпоредбите на чл.27, ал.1, т.3 от ЗДДС. Данъчната основа на доставката не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката или от себестойността при доставки на нови сгради или на части от тях и прилежащия им терен.
При доставка на нова сграда или части от неямежду свързани лица, чл. 27, ал. 3 от ЗДДС следва да се прилага във връзка с ал. 1. Данъчната основа в тези случаи с пазарната цена, но не по-ниска от цената на придобиване или себестойността на стоката, предмет на доставката.
В § 5, т. 46 от ДР на ЗУТ е дадена легална дефиниция на понятието “груб строеж“, съгласно което “груб строеж“ е сграда или постройка, на която са изпълнени ограждащите стени и покривът, без или с различна степен на изпълнени довършителни работи.
В зависимост от това, в какъв вид е обекта /степен на довършителни работи/ – предмет на съответната доставка, следва да се има предвид, че извършването на довършителни работи след продажбата му от Вас е предмет на отделна доставка, за която се прилагат общите разпоредби на ЗДДС. ‘

Оценете статията

Вашият коментар