определяне на годишния осигурителен доход на самоосигурява-щите се лица

Изх. №М-24-32-4
Дата:30.06.2011 год.
КСО, чл. 6, ал. 8;
НЕВДПОВ, чл. 3, ал. 3;
Наредбата за общественото осигуряване на самоосигурява-
щите се лица, българските гражданина работа в чужбина
и морските лица, чл. 3, ал. 3.
Относно: определяне на годишния осигурителен доход на самоосигурява-щите се лица
Във връзка с Ваше писмо относно определянето на окончателен размер на осигурителния доход и годишен осигурителен доход на самоосигуряващите се лица, заведено в ЦУ на НАП с вх. № ……………/02.02.2011 г., изразяваме следното принципно становище:
Самоосигуряващ се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка (чл. 5, ал. 2, изречение първо от Кодекса за социално осигуряване (КСО)). Лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци са самоосигуряващи се лица за целите на държавното обществено осигуряване (ДОО).
Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност (чл. 6, ал. 2 от КСО).
Осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (основание чл. 6, ал. 7 от КСО).
Съгласно чл. 6, ал. 8 от КСО, окончателните осигурителни вноски от самоосигуряващите се лица се дължат върху годишния осигурителен доход. На основание същата разпоредба годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно–осигурителнияпроцесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.
Годишният осигурителен доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност от самоосигуряващите се лица през предходната година (чл. 3, ал. 3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ)).
При определяне на годишния осигурителен доход за упражняващите трудова дейност еднолични търговци, се взема предвид облагаемият доход по чл. 26, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, без да се намалява с размера на задължителните и доброволните осигурителни вноски, размерът на пренесената данъчна загуба по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане и премии/вноски по договори за застраховки “Живот“ и застраховки “Живот“, ако са свързани с инвестиционен фонд (основание чл. 3, ал. 3, т. 1 от НЕВДПОВ).
През периодите на временна неработоспособност едноличните търговци не упражняват трудова дейност по смисъла на КСО. Тези от тях, които са осигурени и за общо заболяване и майчинство не внасят осигурителни вноски за въпросните периоди (основание чл. 3, ал. 3 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица).
Следователно, въпреки че стопанската дейност на предприятието на едноличен търговец може да е осъществявана през цялата година, осигуреният и за общо заболяване и майчинство едноличен търговец не определя годишен осигурителен доход за периодите на временна неработоспособност, а само за периодите, през които е упражнявал трудова дейност по смисъла на КСО.
С оглед гореизложено, годишния осигурителен доход на едноличните търговци се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност, като се взима предвиддохода по чл. 3, ал. 3, т. 1 от НЕВДПОВ. В съответствие с действащата нормативна уредба указаниятата за попълване на Таблица 1 за определяне на окончателния размер на осигурителния доход определят, че едноличните търговци “формират годишния си осигурителен доход като на ред 13, колона 5.1 от Таблица 1 вписват сбора от облагаемия доход, деклариран в Приложение 2, част ІІІ, ред 9.1 и сумата на ред 26, колона Б от Справка № 2, част V на същото приложение от данъчната декларация. Месечният осигурителен доход се определя като тази сума се разделя на броя на месеците, през които е упражнявана дейността.”.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар