определяне на минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващо се лице за 2011 г.

Изх. №М-24-33-39
Дата:08.06.2011 год.
КСО, чл. 6, ал. 2;
ЗДДФЛ за 2009 год., чл. 50;
ЗБДОО за 2011 год., чл. 8, ал. 1, т. 2;
НЕВДПОВ, чл. 3, ал. 3, т. 3.
Относно:определяне на минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващо се лице за 2011 г.
В отговор на Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите, препратено ни по компетентност от Дирекция „ОУИ” гр…….. и заведено с вх. № …………2011 г., отговаряме следното:
Изложена е следната фактическа обстановка:
Лице, упражняващо свободна професия, е декларирало с годишната данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за 2009 г. в Приложение № 3 „Доходи от друга стопанска дейност” следните облагаеми доходи:
?в Таблица 1 „Авторски и лицензионни възнаграждения” – облагаем доход в размер на 4555,80 лв. (след приспадане на разходите за дейността);
?в Таблица 6 „Доходи от упражняване на свободна професия” – облагаем доход в размер на 3915 лв. (след приспадане на разходите за дейността).
Въпросът е: следва ли облагаемият доход, посочен в Таблица № 1 на Приложение № 3 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2009 година, да се вземе предвид при определяне на минималния месечен размер на осигурителния доход на самоосигуряващото се лице за 2011 г.?
Становище:
Съгласно чл. 6, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) се определят:
1.максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година;
2.минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица, определен съобразно облагаемия им доход за дейността като самоосигуряващо се лице;
В чл. 8, ал. 1, т. 2 от ЗБДОО за 2011 г. са въведени диференцирани минимални размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемия им доход за 2009 г. като самоосигуряващи се лица:
а) до 5400 лв. – 420 лв.;
б) от 5401 лв. до 6500 лв. – 450 лв.;
в) от 6501 лв. до 7500 лв. – 500 лв.;
г) над 7500 лв. – 550 лв.
При определяне на минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица за съответната календарна година участват доходи, придобити от лицата в резултат на дейността им като самоосигуряващи се, които подлежат на облагане с данък по реда на ЗДДФЛ. Освен диференциран, в определени случаи е предвиден фиксиран минимален месечен размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица – например за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2009 г., за започналите дейност през 2010 и 2011 г., както и за земеделските производители.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2009 г., както и за започналите дейност през 2010 и 2011 г. е 420 лв.
Самоосигуряващите се лица внасят осигурителни вноски по ред, определен в чл. 6, ал. 7 и ал. 8 от КСО:
?авансово през календарната година върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година;
?определят окончателен размер на месечния осигурителен доход – въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 3, ал. 3, т. 3 от НЕВДПОВ при определяне на годишния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, регистрирани като упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност се взема предвид облагаемия доход, получен от упражняването на съответната дейност, след намаляването му с разходите за дейността по чл. 29 от ЗДДФЛ.
В конкретния случай, при определяне на минималния месечен размер на осигурителния доход на самоосигуряващото се лице за 2011 г. следва да се включи само облагаемият доход от упражняване на свободна професия, деклариран в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2009 г., Приложение № 3, Таблица 6 – Доходи от упражняване на свободна професия, на ред 6.10 от таблицата (намален с разходите за дейността).
Относно облагаемият доход, деклариран в Приложение № 3, Таблица 1 – Авторски и лицензионни възнаграждения, становището ни е следното:
В Таблица 1 на Приложение № 3 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2009 г. се посочват данни за придобития доход от авторски и лицензионни възнаграждения, от продажба на изобретения, произведения на науката и изкуството от техните автори.
По смисъла на чл. 3, ал. 1 от Закона за авторските права и сродните му права (ЗАПСП) обект на авторско право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма. Авторът (творецът) може да получи възнаграждение както по отношение на първоначалното създаване на дадено произведение, обект на правна закрила по ЗАПСП, така и впоследствие, когато преотстъпва правата си по използване върху този проект на трети лица. Едно авторско произведение може да бъде създадено по някой от следните начина:
1.Самостоятелно, когато авторът (творецът) е лице, което упражнява
професионална дейност на свой риск и за своя сметка;
2.Да бъде възложено с договор за поръчка или
3.В рамките на трудово правоотношение.
При определянетона осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски, се включват всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначисленитеи други доходи от извършена трудова дейност по смисъла на чл. 4 от КСО.
В този смисъл възнагражденията, получени срещу отстъпено право на използване на произведенията, обекти на правна закрила по ЗАПСП, не представляват доход от трудова дейност и върху тях не се дължат задължителни осигурителни вноски. Поради което, те не следва да участват при определяне на минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица по чл. 8, ал. 1, т. 2 от ЗБДОО за 2011 г.
Основание за внасяне на осигурителни вноски възниква, когато авторът получава възнаграждение за изработване на самото произведение (доход от трудова дейност). В този случай доходът следва да бъде деклариран в друго приложение или друга таблица на Приложение № 3 на ГДД.
В конкретния случай, при определяне на минималния месечен размер на осигурителния доход на самоосигуряващото се лице за 2011 г. трябва да се вземе предвид само облагаемия доход от упражняване на свободна професия, деклариран в Таблица 6 на Приложение № 3. Облагаемият доход от Таблица
1 на същото приложение не следва да участва при определяне на дохода по чл. 8, ал. 1, т. 2 от ЗБДОО за 2011 г., доколкото не е доход от трудова дейност по смисъла на чл. 4 от КСО.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар