Определяне на минималния осигурителен доход за лица, наети по трудови правоотношения в дружество, което е специализирано предприятие по смисъла на Закона за интеграция на хората с увреждания

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 7 и ал. 3, т. 2, чл. 6, ал. 2, т. 3, ал. 3, ал. 7 и ал. 8;
ЗБДОО за 2013 – чл. 8, ал. 1, т. 1
ОТНОСНО:Определяне на минималния осигурителен доход за лица, наети по трудови правоотношения в дружество, което е специализирано предприятие по смисъла на Закона за интеграция на хората с увреждания
В отговор на Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” – …… от 21.03.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, Вие сте собственик на търговско дружество, регистрирано като специализирано предприятие по смисъла на Закона за интеграция на хората с увреждания /ЗИХУ/. Пенсионер сте за осигурителен стаж и възраст и сте трудоустроен с 58 на сто неработоспособност. Интересувате се за следното:
1.Възможно ли е да се назначите на работа в дружеството като работник по трудов договор и с допълнително споразумение да изпълнявате задълженията на управител?
2.Върху какъв осигурителен доход трябва да се осигуряват работниците в “…” ЕООД, като се има предвид, че основната икономическа дейност на дружеството се отнася към дейността “Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци без готови ястия”, код 10.3 от КИД-2008?
3.Може ли да назначите на работа по трудово правоотношение лице, което е пенсионер и има регистрация като едноличен търговец? Върху какъв осигурителен доход трябва да го осигурявате?
При така представената фактическа обстановка и с оглед действащите разпоредби по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
На първия въпрос:
Въпросът относно възможността в качеството Ви на едноличен собственик и управител на “….” ЕООД да сключите трудов договор с дружеството, е от компетентността на Министерството на труда и социалната политика /МТСП/.
Изхождайки от нормативната уредба, определяща статута на трудовия договор, МТСП поддържа тезата, че отношенията между дружеството и неговия управител не могат да бъдат регламентирани и разглеждани като трудови правоотношения /писма с Изх. № 66-00-30/15.05.2000 г., № 60-03/10.01.2006 г. и публикувани отговори на въпроси в сайта на министерството/. В случаите, при които едноличният собственик на ЕООД /или съдружник в ООД/ ще упражнява трудова дейност, която не е свързана с дейността по управлението на дружеството /когато управителят е друго лице/, тогава е допустимо сключването на трудов договор.
Съгласно чл. 141, ал. 7 от Търговския закон /ТЗ/, отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. За осигуряването на управителите на търговски дружества е предвиден отделен ред в Кодекса за социално осигуряване.
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 7 /посл. изм. – ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г./ от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ управителите, прокуристите и контрольорите на търговски дружества и на едноличните търговци, синдиците и ликвидаторите, членовете на управителните, надзорните и контролните съвети на търговските дружества, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицираните дружества, са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Доходът, върху който се дължат осигурителните вноски за тези лица, се определя според разпоредбите на чл. 6, ал. 2 и 3 от кодекса – върху полученото, начислено, но неизплатено или неначислено месечно възнаграждение, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за календарната година по икономически дейности и групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Управителят може да извършва и друг вид трудова дейност в дружеството, извън задълженията и функциите му на управител /да полага личен труд, за който може да получава или да не получава възнаграждение/. В този случай той попада в кръга на задължително осигурените по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, т.е. като самоосигуряващо се лице.
Лицата по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО – еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физически лица – членове на неперсонифицирани дружества са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, а по тяхно желание и за общо заболяване и майчинство. Те дължат авансово осигурителни вноски изцяло за своя сметка върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със ЗБДОО за съответната година /чл. 6, ал. 7 от КСО/. Окончателният размер на месечния им осигурителен доход се определя за периода, през който са упражнявали трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /чл. 6, ал. 8 от КСО/.
Съгласно чл. 6, ал. 2 от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. В съответствие с цитираната правна норма лицата, които упражняват трудова дейност на различни основания, внасят дължимите осигурителни вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване върху сбора от осигурителните доходи, формирани поотделно за всяка една дейност, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, като следват определения в чл. 6, ал. 10 от КСО ред за внасяне на осигурителните вноски:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
С оглед гореизложеното, едноличният собственик на капитала на ЕООД следва да се осигурява в дружеството в зависимост от упражняваната трудова дейност. Ако упражнява трудова дейност, която по своята същност е дейност по управление и контрол, за която има определено възнаграждение, той трябва да се осигурява по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. Собственик на капитала на ЕООД, който извън дейността по управление и контрол полага личен труд в дружеството като самоосигуряващо се лице,е длъжен да се осигурява и на това основание.
На втория въпрос:
Съгласно чл. 6, ал. 3 от КСО осигурителните вноски за работниците и служителите се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО, а за лицата, за които не е определен минимален осигурителен доход – минималната месечна работна заплата за страната и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година се определят основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях /чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО/.
Минималният месечен размер на осигурителния доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО за 2013 г. е определен в Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1, т. 1 от ЗБДОО за 2013 г. Приложението е таблица, в която са посочени размерите на минималния осигурителен доход за съответните класове професии /колони от 1 до 9/ според поредния номер на реда /от 1 до 85/, към който се отнася основната икономическа дейност на осигурителя.
Определянето на групата професии се извършва по структурата на Националната класификация на професиите и длъжностите – приложение № 2 към Заповед № РД-01-931 на министъра на труда и социалната политика от 27 декември 2010 г. /т. 3 от забележките към приложението/.
Основната икономическа дейност на осигурителя се определя съгласно Класификацията на икономическите дейности /КИД-2008/, утвърдена със заповед на председателя на Националния статистически институт, по икономическите дейности, посочени в ЗБДОО за всяка календарна година. Когато осигурителят осъществява две или повече икономически дейности, основната му икономическа дейност се определя от дейността, в която са заети най-голям брой лица, работещи по трудово правоотношение. В този случай при определянето й не се вземат предвид работниците и служителите, които са общофункционално свързани с всички дейности на осигурителя. При равен брой работещи по трудови правоотношения в отделните дейности основната икономическа дейност на осигурителя се определя по негов избор /т. 3 от забележките към приложение/.
В т. 2 от забележките в Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1, т. 1 от ЗБДОО за 2013 г. е посочено, че минималният осигурителен доход за работниците и служителите, които работят в специализирани предприятия, трудово-лечебните бази и кооперациите на хората с увреждания съгласно Закона за интеграция на хората с увреждания, се определя в размер 50 на сто от минималния осигурителен доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професия.
Съгласно чл. 28, ал. 1 от Закона за интеграция на хората с увреждания /ЗИХУ/ специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания са тези, които отговарят на следните условия:  
1.регистрирани са по Търговския закон или по Закона за кооперациите;
2.произвеждат стоки или извършват услуги;  
3.имат относителен дял на лицата с трайни увреждания, както следва:  
а) за специализирани предприятия и кооперации за незрящи и слабовиждащи лица – не по-малко от 20 на сто от списъчния брой на персонала;
б) за специализирани предприятия и кооперации на лица с увреден слух – не по-малко от 30 на сто от списъчния брой на персонала;
в) за специализирани предприятия и кооперации на лица с други увреждания – не по-малко от 30 на сто от списъчния брой на персонала;
4. вписани са в регистъра по чл. 29 .
В разглеждания случай, доколкото представляваното от Вас дружество “….” ЕООД е специализирано предприятие по смисъла на чл. 28 от ЗИХУ и основната му икономическа дейност е “Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци без готови ястия”, код 10.3 от КИД-2008, минималният осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО за работещите по трудови правоотношения лица следва да се определи в размер на 50 на сто от минималния осигурителен доход, посочен на ред 15 от таблицата в Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1, т. 1 от ЗБДОО за 2013 г., съответстващ на тази икономическа дейност, и колоната /от 1 до 9/, чийто номер съвпада с първата цифра от 4-значния код на единичната група професии /класа/, към която се отнася заеманата длъжност.
На третия въпрос:
Във връзка с третия поставен въпрос, дали можете да наемете на работа по трудово правоотношение в „…” ЕООД лице, което е пенсионер и има регистрация като едноличен търговец, още веднъж следва да отбележим, че въпросите, свързани с прилагането на трудовото законодателство, са извън компетентността на Националната агенция за приходите, която може да изразява становища само по прилагането на данъчното и осигурителното законодателство.
При определяне на месечния осигурителен доход на лице, наето по трудово правоотношение в специализирано предприятие по смисъла на чл. 28 от ЗИХУ, следва да се прилага описания по-горе ред, независимо от това дали същото има регистрация като търговец.

Оценете статията

Вашият коментар