Определяне на минималния осигурителен доход за регистриран земеделски производител, който извършва единствено земеделска дейност, но има назначени работници

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 4 и ал. 4, чл. 7, ал. 4, ал. 5, ал. 6, т. 2 и 3 и ал. 8, § 1 от ДР;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 2
ОТНОСНО:Определяне на минималния осигурителен доход за регистриран земеделски производител, който извършва единствено земеделска дейност, но има назначени работници
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ……,
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” ……….., Ви уведомяваме за следното:
В писмото си излагате фактическа обстановка, според която Вие сте земеделски производител и освен земеделската, не извършвате друга трудова или стопанска дейност. Дейността си осъществявате с помощта на лица, които сте назначили по трудови правоотношения в качеството Ви на работодател – физическо лице.
Интересувате се, върху какъв осигурителен доход следва да се осигурявате – върху 25 на сто или 50 на сто от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
Във връзка с изложеното, изразявам следното становище по запитването:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. По свой избор тези лица могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
“Регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители“, съгласно даденото в § 1, т. 5 от Допълнителната разпоредба на КСО определение, са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред.
Месечният осигурителен доход, върху който са задължени да внасят авансово осигурителни вноски самоосигуряващите се лица, е определен в чл. 7, ал. 6 от КСО. В т. 2 от посочената алинея е предвиден месечен осигурителен доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители – между 50 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (за 2009г. – между 130 лв. и 2000 лв.). За регистрираните земеделски производители и тютюнопроиводители, които упражняват само земеделска дейност, този доход според т. 3 от същата алинея е между 25 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода (за 2009 г. между 65 лв. и 2000 лв.).
Върху така определения месечен осигурителен доход земеделските производители и тютюнопроизводители внасят ежемесечно осигурителни вноски – в срок до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат, а извършващите единствено земеделска дейност, които се осигуряват само за фонд «Пенсии», могат да внесат дължимите осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, до 31 март на следващата календарна година (чл. 7, ал. 4 и 5 от КСО).
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, които произвеждат непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 9 от КСО). За доходите си от преработена растителна и/или животинска продукция, както и за доходите от други дейности, подлежащи на годишно изравняване, същите определят окончателен размер на осигурителния доход по общия ред на чл. 6, ал. 8 от КСО – въз основа на данните, декларирани с годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Здравното осигуряване на регистрираните земеделски производители се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване – здравноосигурителните вноски се изчисляват върху осигурителни доходи, определени с КСО, и се дължат до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.
От цитираните разпоредби и от представената фактическа обстановка взапитването следва, че Вие следва да се осигурявате авансово през календарната година върху месечен осигурителен доход между 25 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със ЗБДОО за съответната година, в съответствие с разпоредбата на чл. 6, ал. 7, т. 3 от КСО, доколкото притежавате качеството на регистиран земеделски производител по смисъла на § 1, т. 5 от ДР на КСО, упражнявате единствено земеделска дейност и наетите от Вас лица са заети именно в тази дейност.

Оценете статията

Вашият коментар