Определяне на основната икономическа дейност на осигурител, който извършва две икономически дейности

КСО – чл. 6, ал. 2 и ал. 3;
НЕВДОВ – чл. 3, ал. 1 и § 1 от ДР
ОТНОСНО: Определяне на основната икономическа дейност на осигурител, който извършва две икономически дейности
Фактическа обстановка:
Дружеството, което представлявате, осъществява дейност по ремонт на аудио, видео и TV-техника, производствени машини, черна и бяла техника, автоматизации. Сервизната дейност се обслужва от 6 бр. лица, включително от управителя на дружеството. Развивате и допълнителна дейност – застраховане, която се извършва само от управителя. Счетоводителят има сключен граждански договор.
Досега сте прилагали код 3312 от класификацията на икономическите дейности, но след последните промени в таблиците за определяне кода на дейността намирате за по-подходящ код 9522.
Въпрос:
Може ли да прилагате код 9522 и ако не, към кой код следва да отнесете икономическата си дейност?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 6, ал. 2 (доп. – ДВ, бр.99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) от Кодекса за социално осигуряване (КСО) доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряванесе определят:
1.максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година;
2.минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица;
3.основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях.
На основание чл. 6, ал. 3 от КСО и чл. 3, ал. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДОВ) за лицата, работещи по трудови правоотношения и по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 от КСО, месечният осигурителен доход не може да бъде по малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
Съгласно § 1 от Допълнителните разпоредби на НЕВДОВ основната икономическа дейност на осигурителя се определя съгласно Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008), утвърдена със заповед на председателя на Националния статистически институт, по икономическите дейности, посочени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за всяка календарна година. Когато осигурителят осъществява две или повече икономически дейности, основната му икономическа дейност се определя от дейността, в която са заети най-голям брой лица, работещи по трудово правоотношение. В този случай при определянето й не се вземат предвид работниците и служителите, които са общофункционално свързани с всички дейности на осигурителя. При равен брой работещи по трудови правоотношения в отделните дейности основната икономическа дейност на осигурителя се определя по негов избор.
Основната икономическа дейност се определя по таблицата към приложение № 1 от ЗБДОО за съответната година към последния календарен ден от месеца (на редове от 1 до 74 в таблицата към ЗБДОО за 2010 г.). В броя на заетите се включват всички заети лица през месеца, включително напусналите, новопостъпилите и преминалите от една дейност в друга. Осигурител, извършващ повече от една дейност, отнася прехвърлените между дейностите си работници, към дейността, в която същите работят към края на месеца.
Отнасянето на икономическата дейност съгласно кодификацията, въведена с КИД – 2008,се определя чрез позиция от класификацията, която най-точно описва тази дейност. Определянето на икономическата дейност се подпомага от обяснителни бележки към класификацията.Според методологичните указания за разбиране и прилагане на КИД-2008,представени в методологичните бележки към класификацията, единици, които ремонтират или поддържат стоки, се класифицират в една от следните категории в зависимост от вида на стоката:
а) група 33.1 „Ремонт на метални изделия, машини и оборудване”;
б) раздел 43 „Специализирани строителни дейности”;
в) група 45.2 „ Техническо обслужване и ремонт на автомобили”;
г) раздел 95 „Ремонт на компютърна техника, на лични и домакински вещи”.
Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008), е утвърдена със Заповед № РД 07-316/ 29.11.2007 г. на Председателя на Националния статистически институт. КИД – 2008 и приложенията към нея – методологични и обяснителни бележки и други материали по използването й, са публикувани в Интернет-страницата на Националния статистически институт.
Съгласно чл. 7, т. 6 от Закона за статистиката Националният статистически институт разработва и поддържа националните статистически класификации, номенклатури, стандарти и методики. Следователно, предоставянето на методологични становища по въпроси, свързани определянето на икономическата дейност, не е от компетентността на Националната агенция за приходите. За да получите отговор на поставения въпрос е необходимо да се обърнете към компетентния орган Националния статистически институт.

Оценете статията

Вашият коментар