определяне на понятието „таван“ за целите на облагането с данък върху недвижимите имоти по Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/

Изх. № 24-35-34
Дата: 15.11.2017 год.
ЗМДТ, чл. 14, ал. 1

ОТНОСНО: определяне на понятието „таван“ за целите на облагането с данък върху недвижимите имоти по Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/

В Централно управление на НАП е постъпило Ваше писмо с вх. № ……… 2017 г., в което е изложена следната фактическа обстановка:
В таблица №3 на част ІІ от данъчната декларация по чл. 14 ЗМДТ, в колона №9, следва да се посочи размер в кв.м на тавана на деклариран недвижим имот. В тази връзка посочвате две основни хипотези на тавани /подпокривни пространства/ на къщи – таван, който е неизползваем и таван, които може да се използва за склад или за живеене. Поставяте следния въпрос:
Какво е определението на понятието „таван“ за целите на облагането с данък върху недвижимите имоти по /ЗМДТ и в кои случаи следва да се декларира?
В отговор на поставения въпрос и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
ЗМДТ не съдържа определение на понятието „таван“, поради което за изясняване на съдържанието му е необходимо да се използват дефиниции, съдържащи се в други нормативни актове.
Определение на „тавански етаж“ е дадено в Закона за устройство на териториите /ЗУТ/. Според § 5, т. 51 от ДР на ЗУТ „тавански етаж“ е етажът, разположен в подпокривното пространство и ограничен частично или цялостно от покривните плоскости“.
Наредба №7 от 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони /Наредба №7/ регламентира, че в подпокривното пространство на жилищни сгради могат да се изграждат жилища, ателиета и стаи-кабинети за индивидуална творческа дейност /чл. 102, ал. 3/. Чл. 103, ал. 1 от с.н. добавя към обектите в подпокривните пространства на жилищни сгради и складови помещения.
За да отговаря група от помещения, разположени във вилни сгради и в подпокривното пространство на жилищни сгради, на изискванията за „жилище“, трябва да имат светла височина най-малко 2,30 м в 50 на сто от площта им и най-малко 1,50 м в най-ниската им част /чл. 72, ал. 3 от Наредба №7/.
Помещения за обитаване в подпокривните пространства, които са проектирани за жилища, ателиета и кабинети, се включват в разгънатата застроена площ на жилищния имот в таблица 3, колона 7 от декларацията по чл. 14 ЗМДТ и подлежат на облагане с данък. Помещения в подпокривни пространства, предназначени за складови помещения към жилища, се декларират в таблица 3, колона 9 от декларацията по чл. 14 ЗМДТ.
С оглед на изложеното изводът, който може да се направи е, че когато в подпокривното пространство съобразно одобрените инвестиционни проекти не са предвидени самостоятелни обекти – жилища и ателиета, както и кабинети и складови помещения към жилища, те нямат нужната височина, обем и пространство, достъп от нормална стълба и служат само за изолация между покрива и последната плоча, те не следва да се декларират.
В съответствие с нормата на чл. 18, ал. 1 ЗМДТ служителят на общинската администрация проверява подадените декларации. Той може да иска допълнителни данни за облагаемия имот, да сверява данните от декларацията със счетоводните книги, планове, скици и документи, въз основа на които имотът се притежава или се ползва, а при нужда – и чрез измерване на имота от техническите органи.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА нап:
/АЛEКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ/

Оценете статията

Вашият коментар