ОТНОСНО: определяне на режима на облагане по реда на ЗДДС и на ППЗДДС на доставки на стоки или услуги при извършването на публична продан по реда на ДОПК и ГПК от държавни съдебни изпълнители
Във връзка с поставен въпрос във Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ Обжалване и управление на изпълнението „ – гр. Пловдив с вх. № 11-03-3/05.06.2008г. е изложена следната фактическа обстановка:
Предстои осъществяване напублична продан на движима вещ на длъжник по изпълнително дело при съдебно- изпълнителна служба при ………. Районен съд, във връзка с която е обявен купувач. В отговор на отправеното от държавния съдебен изпълнител запитване до компетентната ТД на НАП- гр. ….. е установено, че длъжникът е дерегистриран по ЗДДС.
Поставен е въпрос следва ли да се начислява ДДС при така осъществената продан на движима вещ.
Предвид фактическата обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададеният от Вас въпрос изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 131 от ЗДДС, в случаите на публична продан, когато длъжникът е регистрирано по ЗДДС лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в 5- дневен срок от получаване на пълната цена по продажбата да извърши следните действия:
1.да преведе дължимия данък по продажбата по банковата сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която длъжникът е регистриран по ЗДДС;
2.да състави документ за продажбата, който следва да съдържа най- малко реквизитите, посочени в чл. 83 от ППЗДДС, в три екземпляра- за публичния изпълнител/ съдебния изпълнител/ заложния кредитор, за длъжника и за получателя/ купувача/;
3.да предостави документа по т. 2 на длъжника и получателя, в срок три дни от издаването му;
4.да подаде уведомление по образец / приложение № 20 към ППЗДДС/ до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, където е регистриран длъжникът.
Режимът на продажбина стоки и услуги, регламентиран в чл. 131 от ЗДДС е приложим единствено в случаите, когато длъжникът е регистрирано лице по ЗДДС, по аргумент от разпоредбата на чл. 86, ал. 1 от ЗДДС, съгласно която само регистрираните лица са задължени да начисляват данък за извършените от тях облагаеми доставки.
Статутът на регистрирано по ЗДДС лице се удостоверява с удостоверение, издадено по реда на чл. 104 от ЗДДС. В случай, че длъжникът откаже да удостовери наличието или липсата на регистрация по ЗДДС пред държавния съдебен изпълнител, същият може да отправи запитване до компетентната ТД на НАП, в която длъжникът е регистриран, с цел изясняване на това обстоятелство.
При определянето на момента, към който длъжникът следва да бъде регистриран по ЗДДС, за да се приложи разпоредбата на чл. 131 от ЗДДС , следва да се има предвид следното:
Целта на принудителното изпълнение е да се удовлетвори вземането на кредитора по способите, предвидени в закона, като същевременно се осигури приложението и на нормите, предвидени в защита на правата на длъжника. Публичната продан на недвижим имот или вещи е един от способите за принудително изпълнение. Фактическият съставна публичната продан завършва с окончателното възлагане на имота или движимата вещ, с което се прехвърля собствеността върху купувача. До този момент проданта не може да се счете за приключена, защото собствеността върху имота или движимите вещи не е преминала у другиго.
С оглед на това трябва да се приеме, че публичната продан приключва с извършването на последния акт по нея, а именно възлагането. Към този момент следва да е налице изискването за регистрация по ЗДДС на длъжника, за да се приложи редът, определен в чл. 131 от ЗДДС.
Когато това изискване не е налице, отпада и задължението по горната разпоредба за начисляване на данъка по продажбата.
В случай, че разполагате с безспорни доказателства относно липсата на регистрация по ЗДДС на длъжника по изпълнителното дело към момента на осъществяване на публичната продан, не възниква задължение за начисляване на данък по нея.
‘