определяне на режима на облагане по реда на ЗДДС и на ППЗДДС на доставки на стоки или услуги при извършването на публична продан по реда на ДОПК и ГПК от държавни съдебни изпълнители

ОТНОСНО: определяне на режима на облагане по реда на ЗДДС и на ППЗДДС на доставки на стоки или услуги при извършването на публична продан по реда на ДОПК и ГПК от държавни съдебни изпълнители
Във връзка с поставен въпрос във Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ Обжалване и управление на изпълнението „ – гр. Пловдив с вх. № 11-03-3/05.06.2008г. е изложена следната фактическа обстановка:
Предстои осъществяване напублична продан на движима вещ на длъжник по изпълнително дело при съдебно- изпълнителна служба при ………. Районен съд, във връзка с която е обявен купувач. В отговор на отправеното от държавния съдебен изпълнител запитване до компетентната ТД на НАП- гр. ….. е установено, че длъжникът е дерегистриран по ЗДДС.
Поставен е въпрос следва ли да се начислява ДДС при така осъществената продан на движима вещ.
Предвид фактическата обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададеният от Вас въпрос изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 131 от ЗДДС, в случаите на публична продан, когато длъжникът е регистрирано по ЗДДС лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в 5- дневен срок от получаване на пълната цена по продажбата да извърши следните действия:
1.да преведе дължимия данък по продажбата по банковата сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която длъжникът е регистриран по ЗДДС;
2.да състави документ за продажбата, който следва да съдържа най- малко реквизитите, посочени в чл. 83 от ППЗДДС, в три екземпляра- за публичния изпълнител/ съдебния изпълнител/ заложния кредитор, за длъжника и за получателя/ купувача/;
3.да предостави документа по т. 2 на длъжника и получателя, в срок три дни от издаването му;
4.да подаде уведомление по образец / приложение № 20 към ППЗДДС/ до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, където е регистриран длъжникът.
Режимът на продажбина стоки и услуги, регламентиран в чл. 131 от ЗДДС е приложим единствено в случаите, когато длъжникът е регистрирано лице по ЗДДС, по аргумент от разпоредбата на чл. 86, ал. 1 от ЗДДС, съгласно която само регистрираните лица са задължени да начисляват данък за извършените от тях облагаеми доставки.
Статутът на регистрирано по ЗДДС лице се удостоверява с удостоверение, издадено по реда на чл. 104 от ЗДДС. В случай, че длъжникът откаже да удостовери наличието или липсата на регистрация по ЗДДС пред държавния съдебен изпълнител, същият може да отправи запитване до компетентната ТД на НАП, в която длъжникът е регистриран, с цел изясняване на това обстоятелство.
При определянето на момента, към който длъжникът следва да бъде регистриран по ЗДДС, за да се приложи разпоредбата на чл. 131 от ЗДДС , следва да се има предвид следното:
Целта на принудителното изпълнение е да се удовлетвори вземането на кредитора по способите, предвидени в закона, като същевременно се осигури приложението и на нормите, предвидени в защита на правата на длъжника. Публичната продан на недвижим имот или вещи е един от способите за принудително изпълнение. Фактическият съставна публичната продан завършва с окончателното възлагане на имота или движимата вещ, с което се прехвърля собствеността върху купувача. До този момент проданта не може да се счете за приключена, защото собствеността върху имота или движимите вещи не е преминала у другиго.
С оглед на това трябва да се приеме, че публичната продан приключва с извършването на последния акт по нея, а именно възлагането. Към този момент следва да е налице изискването за регистрация по ЗДДС на длъжника, за да се приложи редът, определен в чл. 131 от ЗДДС.
Когато това изискване не е налице, отпада и задължението по горната разпоредба за начисляване на данъка по продажбата.
В случай, че разполагате с безспорни доказателства относно липсата на регистрация по ЗДДС на длъжника по изпълнителното дело към момента на осъществяване на публичната продан, не възниква задължение за начисляване на данък по нея.

Оценете статията

Вашият коментар