осигурителен стаж и осигурителни вноски за времето през което лицата са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи

2_224/ 25.02.2014 г.
КСО-чл.9, ал.3, т.2
Чл.9, ал.5
Чл.7, ал.12, т.2
НЕВД – чл.1а, ал.1 и 2
Чл.4а
ЗЗО – чл.40, ал.5, т.1
Наредба № Н-8 – чл.3, ал.3, т.1, буква „б”
Чл.3, ал.3, т.1
ОТНОСНО: осигурителен стаж и осигурителни вноски за времето през което лицата са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи
Според изложеното в запитването, служител е освободен от дружеството считано от 20.07.2012 г. иобжалва освобождаването си пред Районен съд гр………. На 03.02.2014 г. фирма „……………” ЕООД,при депозиране на искане за възстановяване на работа от страна на служителя, установява, че с влязло в законна сила решение, служителя е възстановен на работа от съда и уволнението е признато за незаконно. На 05.02.2014 г. дружеството подава уведомление по чл.62 от Кодекса на труда /КТ/ с което заличава уволнението на лицето и реално го възстановява на работа. На 13.01.2014 г. работника/служителя е депозирал В РС ……… молба по гр.д. №13534/2012 г. за изрична процедура по издаване на съобщение за възстановяване на работа по чл.345, ал.1 от КТ. Считате, че са налице безпорни доказателства, че работникът/служителят е узнал за влезлите в сила решения на съда, преди датата на получаване на изрично съобщение от съдаза възстановяване на работа /20.01.2014 г./.
При така стеклите се обстоятелства, и след запитване към „ГИТ” ………., служителят е освободен отново от работа по чл.325, ал.1, т.2 от КТ – неявяване за заемане надлъжноста в 14-дневен срок от влизане в сила на решението на съда. Поради невъзможност за издаване на заповед за освобождаването с предходна дата от 2013 г., лицето е освободено от 11.02.2014 г., като му е признат до тази дата трудов и осигурителн стаж в трудовата книжка.
Във връзка с изложеното са поставени следните въпроси:
1.За какъв период от време дружеството дължи осигурителни вноски за лицето ?
2.Върху какъв осигурителен доход, следва да се изчислят дължимите осигурителни вноски ?
3.В какъв размер и за кои фондове се внасят осигурителните вноски ?
4.Следва ли да се признае за трудов стаж времето от датата на влизане в сила на решението на съда /08.05.2013 г./ до датата на повторното освобождаване /11.02.2014 г./, като се има предвид, че лицето е било уведомено в срок от съда, но не е предприело никакви действия до 03.02.2014 г. ?
5.В какъв срок следва да се подадат декларации обр.№ 1 и обр.№ 6 и в какъв срок, следва да се внесат дължимите осигурителни вноски ?
При така изложената фактическа обстановка и действащата нормативна база, свързана с осигурителното законодателство, изразявам следното принципно становище:
1. Съгласно чл.9, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване (изм. – ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. – ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. – ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.), за осигурителен стаж се зачита и времето през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 и чл. 4а, ал. 1 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа, но не по-късно от 14 дни от влизането в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано. Ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
С промяната в разпоредбата на чл.9 ал.3, т.2 от КСО(доп. – ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) се определя крайната дата от периода, който се зачита за осигурителен стаж по тази точка идо която осигурителят дължи осигурителни вноски – от датата на уволнението до датата на възстановяването му на предишната работа, но не по-късно от 14 дни от влизането в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган. Осигурителят дължи осигурителни вноски за целия период, ако лицето не е било осигурявано, или за част от периода, през който същото е осигурявано върху по-малък осигурителен доход.
От представените към запитването копия на писмени документи не може да се установи дали решението на Окръжен съд Варна(по гр.дИзх. № 644/2013 г., с което е потвърдено решение на Районен съд гр.Варна по гр. д.№ 13534/2012 г., с което лицето е възстановено на предишната му работа преди уволнението) е обжалвано пред ВКС и кога точно е влязло в законна сила. Поради това обстоятелство не може да бъде посочен и конкретно периода, който следва да се признае за осигурителен стаж и за който са дължими осигурителните вноски. За определяне на датата до която са дължими осигурителните вноски по реда на чл.9, ал.3, т.2 от КСО, следва да поискате от съда да удостовери датата на влизане в сила на решението, с което служителя е възстановен на предишната му работа.
2. Осигурителния доход, върху който се внасят осигурителни вноски за периодите по чл.9, ал.3, т.2 от КСО е регламентиран в чл. 1а , ал.1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите върху които се правят осигурителни вноски /НЕВДПОД/ – осигурителните вноски се внасят върху възнаграждението, определено по трудовото, служебното или друго приравнено правоотношение, за последния календарен месец преди месеца на незаконното уволнение, през който лицето е имало отработени дни. Когато не са отработени всички работни дни през месеца, възнаграждението, върху което се внасят осигурителните вноски, се определя, като възнаграждението се раздели на броя на отработените дни и получената сума се умножи по броя на работните дни за същия месец /ал.1/. Възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии, а за лицата, за които няма определен минимален месечен осигурителен доход, осигурителните вноски се внасят върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната за съответния период(чл. 1а, ал. 2отНЕВДПОВ).
Във връзка с определяне на осигурителния доход, лицето представя пред осигурителя/работодателя декларация за месечния размер на осигурителния доход, върху който е било осигурявано, или декларира обстоятелството, че не е било осигурявано /основание чл. 4а от НЕВДПОД/.
Следва да се има предвид, че осигурителните вноски са дължими, без оглед на това, дали осигуреното лице е изпълнило задължението си за деклариране по чл. 4а от НЕВДПОВ.
3. Осигурителните вноски за периодите на незаконно уволнение са в размера за фонд “Пенсии“, за Допълнително задължително пенсионно осигуряване /ДЗПО/ и Учителския пенсионен фонд /чл.9, ал.5 от КСО/. Осигурителните вноски за фонд “Пенсии“ са в размера, определен за съответната година за категорията труд, по която лицето е работило, преди уволнението. На основание чл.6, ал.1, т.1 от КСО размерът на осигурителната вноска за фонд “Пенсии“ на държавното обществено осигуряване за 2012 г., 2013 г. и 2014 г., за лицата, родени преди 1 януари 1960 г. е17,8 на сто, а за работещите при условията на I или II категория труд – 20,8 на сто.
За времето на незаконното уволнение, който се зачита за осигурителен стаж, не се внасят здравноосигурителни вноски на основание на горепосочените разпоредби. За това време, ако лицето не е било осигурявано здравно на друго основание, се дължат здравноосигурителни вноски за негова сметка – върху осигурителен доход, не по-малък от половината на минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица за съответната година (чл. 40, ал. 5, т. 1 от Закона за здравното осигуряване).
4. Въпросите свързани с признаване на трудов стаж са извън компетентността на Националната агенция за приходите (НАП), тъй като касаят прилагането на трудовото законодателство. За отговор на тези въпроси е необходимо да се обърнете към съответното поделение на Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда“ към министъра на труда и социалната политика, на която е възложен цялостният контрол за спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности (чл. 399, ал. 1 от Кодекса на труда).
По отношение на периодитекоито се зачитат за осигурителен стаж и датата до която се дължат осигурителни вноски на основание чл.9, ал.3, т.2 от КСО,изразихме принципно становище при отговора на първия въпрос.
5. Осигурителните вноски за периодите на незаконно уволнение се внасят от осигурителите до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е влязъл в сила актът, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган /основание чл.7, ал.12, т.2 от КСО/.
В случаите на уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, следва да се представят в компетентната териториална дирекция на НАП данни по чл.5, ал.4 от КСО за периода, през който лицето не е работило. Осигурителят подава данни с декларации образец 1 и 6 по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. на МФ за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица.
Декларация обрИзх. № 1 “Данни за осигуреното лице“ се подава за всеки месец от незаконното уволнение с попълнен код „18” в т.12 „вид осигурен” – в сроковете за внасяне на осигурителните вноски по чл. 7, ал. 12, т. 2 от КСО /чл.3, ал.1, т.1, буква „б” от Наредба № Н-8/, т.е.до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е влязъл в сила актът, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган.
Декларация обрИзх. № 6 “Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ“ се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите – едновременно с подаване на декларация образец № 1 /чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8/.

Оценете статията

Вашият коментар