осигурителни вноски за периодите на неправомерно уволнение

2_ 610/ 21.04.2010 г.
КСО – чл. 9, ал. 3, т. 2
ОТНОСНО: осигурителни вноски за периодите на неправомерно уволнение
В запитването е изложена следната фактическа обстановка,с решение на съда се признава уволнението Ви за незаконно и сте възстановен на длъжността която сте заемали. От датата на уволнението 12.12.2006 г. до 11.04.2007 г. сте получавали обезщетение за безработица, а до 27.02.2008 г. не сте работили по трудов договор с друг работодател. Посочвате още, че осъденото предприятие ……………………. не съществува, но съществува централното управление. Във връзка с изложеното задавате, следните въпроси:
1. Кое предприятие трябва да довнесе разликата в осигуровките от 12.12.2006 г. до 11.04.2007 г. и за колко още месеца се дължат осигуровки ?
2. Какви са сроковете за оформяне на трудовата книжка и колко трудов и осигурителен стаж ще Ви бъде зачетен ?
Към запитването не е приложено копие от акта на съда и не е ясно влязло ли е в сила решението, с което уволнението е признато за незаконно? Коя е датата от която сте възстановен на работа ? Започнал ли сте работа след възстановяването и от кога ? Осигуряванли сте за периода след 01.03.2008 г. ?
С оглед изложената от Вас непълна фактическа обстановка и действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 9, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) в случаите на уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи, за осигурителен стаж се зачита целият период – от датата на уволнението до възстановяването на лицето на работа. За този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано. Ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителните вноски са в размера за фонд „Пенсии”, в зависимост от категорията труд и за допълнително задължително пенсионно осигуряване – в професионален и/или в универсален пенсионен фонд. Доходът, върху който се внасят осигурителни вноски за времето на оставане без работа след незаконно уволнение не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя/осигурителния праг/.
За периода на незаконното уволнение, който се зачита за осигурителен стаж, не се внасят здравноосигурителни вноски на основание на горепосочената разпоредба. За това време, ако лицето не е било осигурявано здравно на друго основание, се дължат здравноосигурителни вноски за негова сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО,върху месечен осигурителен доход, не по-малък от половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО за съответната календарна година.
Според разпоредбата на чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО, осигурителят е задължен да внесе горепосочените осигурителни вноски за следните периоди:
?за периода през който лицето е получавало обезщетение за безработица от НОИ – тъй като разпоредбата на чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО е задължителна за прилагане по отношение на изразената в нея хипотеза и осигурителни вноски се дължат за целия период от датата на уволнението до възстановяването на работа, без оглед на обстоятелството, че през тези периоди лицето е получавало обезщетения и периода се зачита за осигурителен стаж на основание чл. 9, ал. 2, т. 4 от КСО;
?за периода, през който лицето не е било осигурявано – осигурителните вноски се изчисляват върху последното брутно възнаграждение преди уволнението;
?ако съществуват периоди, през които лицето се е осигурявало на друго основание, осигурителните вноски се внасят върху разликата между осигурителния му доход и последното брутно възнаграждение преди уволнението, но не по-малко от минималния осигурителен доход според квалификационната група професии и основна икономическа дейност на осигурителя. Ако за този период лицето е било осигурявано върху по-висок осигурителен доход, вноски не следва да се довнасят.
Осигурителнитевноскизафонд „Пенсии”за периодитена неправомерно уволнение са
изцяло за сметка на осигурителите или правоприемниците за прекратените и преобразувани предприятия.
На основание чл.3 от Наредба № Н–8 за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица за периода на уволнението, което е признато за незаконно от компетентните органи, работодателят, извършил незаконното уволнение, следва да подаде в компетентната ТД на НАП с Декларация обрИзх. № 1 персонални данни за лицето с осигурителен доход и размер на осигурителните вноски и с Декларация обр. 6 данни за дължимите осигурителни вноски, съобразени с горецитираните разпоредби.
Въпросът относно зачитането на трудов стаж и попълване на трудовата книжка при незаконно уволнение е от компетентността на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” към Министерството на труда и социалната политика.

Оценете статията

Вашият коментар