осигуряване и подаване на данни по реда на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за периодите на отглеждане на малко дете до 2 годишна възраст

2_1817/ 15.12.2011 г.
КСО – чл.9, ал.2, т.1
чл.5, ал.4, т.1
Наредба № Н-8 – чл.3, ал.1, т.1 и 2
ЗЗО -чл.40, ал.1, т.5
ОТНОСНО: осигуряване и подаване на данни по реда на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. запериодите на отглеждане на малко дете до 2 годишна възраст
Съгласно запитването Вие сте собственик на „………..” ЕООД и сте прекъснали дейност като самоосигуряващо се лице през 2007 г., тъй като излизате в отпуск по бременност и майчинство. В дружеството е назначен прокурист който изпълнява длъжността на Управител.
Във връзка с изложеното поставяте въпроса: какви документи е необходимо да подадете за да влезете отново в системата на НАП, при условие, че продължавате да гледате детето си, но не можете да получите обезщетението за гледане на малко дете, защото не фигурирате в персоналния регистър на НАП.
С оглед изложената фактическа обстановка, компетентността на Националната агенция за приходите/НАП/, действащата нормативна база и без да разполагаме сконкретни данни за вида на трудовата дейност която сте упражнявали, изразяваме следното принципно становище:
Майчинството е един от осигурените социални рискове съгласно чл.2, ал.1, т.4 от КСО. Правото на обезщетения за майчинство е регламентирано в Глава четвърта, Раздел ІІ от КСО, а редът и начинът за изчисляване и изплащане на обезщетенията е уреден в Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване/НИИПОП/.
Компетентният орган във връзка с обезщетенията и помощите е Националният осигурителен институт/НОИ/.
Относно дължимите осигурителни вноски за периодите на отглеждане на малко дете, следва да имате предвид, следното:
Съгласно чл.9, ал.2, т.1 от КСО, за осигурителен стаж без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето, на платен и неплатен отпуск за отглеждане на малко дете. В този смисъл през периода на отглеждане на малко дете не се внасят вноски за държавното обществено осигуряване.
На основание чл.40, ал.1, т.5 от Закона за здравното осигуряване за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отпуск за отглеждане на малко дете, се внасят здравноосигурителни вноски върху минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със закона за бюджета на ДОО за съответната година; вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение; осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.
Според чл.1, ал.2 от НИИПОП, изчисляването на паричните обезщетенияи помощите се извършва въз основа на приетите данни по чл.5, ал.4, т.1 от КСО.
Данните по чл. 5, ал. 4, т.1 от КСО се подават по реда на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица/Наредба № Н-8/ и по конкретно с Декларация образец № 1”Данни за осигуреното лице”, приложение №1 към чл. 2, ал. 1 от същата наредба.
Декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на НАП от работодатели, осигурители за всеки календарен месец не по късно от деня, следващ деня на възникване на последното задължение за внасяне на вноските за този месец, а от самоосигуряващите се лица – не по късно от 10 дни след внасяне на дължимите осигурителни вноски за съответния месец/чл.3, ал.1, т.1 и 2 от Наредба № Н-8/.
За лицата в отпуск за отглеждане на малко дете, данните в Декларация образец № 1 се попълват, като в т. 16.3 „Дни за отглеждане на малко дете и в неплатен отпуск за бременност и раждане” в две позиции се попълват дните за отглеждане на малко дете съгласно чл.164, 164а, 165, 167, 167а от КТ. Тази точка се попълва и от самоосигуряващите се лица, които ползват аналогични права. В т.17.1 се попълва доходът върху които се дължат здравноосигурителни вноски за периодите на отглеждане на малко дете определен съобразно минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица за съответната година, а в т.18 се попълва процентът на здравноосигурителната вноска за сметка на работодателя.
Следва да имате предвид, че за неизпълнение на задълженията за деклариране на данни пред НАП или за деклариране след установените срокове се носи административнонаказателна отговорност и виновните се наказват с глоба или имуществена санкция по реда на чл.355 от КСО.

Scroll to Top