Осигуряване на самоосигуряващо се лице, което упражнява трудова дейност на две различни основания по чл. 4, ал. 3, т. 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване

КСО: чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4; чл. 4, ал. 4;
НООСЛБГРЧМЛ: чл. 1, ал. 1 и 2; чл. 2, ал. 3;
ОТНОСНО: Осигуряване на самоосигуряващо се лице, което упражнява трудова дейност на две различни основания по чл. 4, ал. 3, т. 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване
Във връзка с Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. ….. с вх. № ……………. от 12.09.2017 г., Ви уведомявам за следното:
Според изложеното в запитването, Вие сте едноличен собственик на капитала на „ГТ“ ЕООД от 2004 г. и се осигурявате като самоосигуряващо се лице.
През 2015 г. сте се регистрирали като земеделски стопанин и сте започнали активна дейност. Подали сте заявление в ТД на НАП – К, с което сте декларирали началото на дейността и че желаете да се осигурявате като земеделски стопанин. При подаване на декларацията са Ви информирали устно, че самоосигуряващите се лица, извършващи дейност и като земеделски стопани, внасят осигуровки върху дохода като самоосигуряващи се лица и посочват код 12 в декларация образец № 1, поради което не е необходимо да променяте осигурителния си доход и кода за вид осигурен – от код 12 на код 13.
През 2016 г., като земеделски стопанин, сте сключили договор за финансова помощ с Държавен фонд земеделие – клон Х, в който има изискване осигуряването Ви да става с код за вид осигурен 13. Поради това, Държавен фонд земеделие не приема внесените осигуровки с код за вид осигурен 12 като изпълнение на договора.
Поставяте следните въпроси:
1.Какъв е размерът на осигурителния доход, върху който следва да внасяте месечни осигурителни вноски, когато упражнявате едновременно дейност като самоосигуряващ се собственик на ЕООД и регистриран земеделски стопанин?
2.При посочените обстоятелства – дейност като самоосигуряващ се собственик на ЕООД и регистриран земеделски стопанин, кой код за вид осигурен следва да посочвате в декларация образец № 1 – код 12 или код 13?
3.Имате ли право, когато упражнявате едновременно двете дейности, да се осигурявате с код 13, вместо с код 12?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и действащата нормативна уредба в областта на осигурителното законодателство, изразявам следното становище:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители.
По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО). Тези лица са самоосигуряващи се, по смисъла на чл. 5, ал. 2 във връзка с чл. 6, ал. 8 от КСО и се осигуряват по ред, определен с Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ).
Съгласно чл. 1, ал. 1 от Наредбата, задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от КСО – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица – членове на неперсонифицирани дружества, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители, лица упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, самоосигуряващото се лице подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ).
Следователно при започване на всяка трудова дейност, в случая като собственик на търговско дружество (ЕООД) и като регистриран земеделски стопанин, Вие следва да декларирате това обстоятелство.
На основание чл. 2, ал. 3 от НООСЛБГРЧМЛ самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски стопани или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО.
Разпоредбата предоставя възможност на самоосигуряващото се лице да избере в зависимост от извършваната трудова дейност основанието, чрез което ще се осигурява и внася авансовите вноски. Но според изречение второ на същата лицата, регистрирани като земеделски стопани, когато упражняват и някои от изброените дейности, включително трудова дейност като собственик на ЕООД, задължително се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за тази дейност.
От изложеното следва, че за извършваните от Вас дейности като самоосигуряващо се лице на две основания по чл. 4, ал. 3, т. 2 и 4 от КСО – собственик на търговско дружество (ЕООД) и регистриран земеделски стопанин, Вие следва да внасяте авансово осигурителни вноски само на едното основание (чрез дружеството или земеделския стопанин) по Ваш избор, върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО и да вписвате в декларация образец № 1 код за вид осигурен 12 или 13, в зависимост от направения от избор.
В сила от 1 януари 2013 г. отпадна задължението на самоосигуряващите се лица да декларират с декларацията по чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ (образец ОКд-5) промяната на основанието или кода, по който се провежда осигуряването им (чл. 2, ал. 3 изр. трето от НООСЛБГРЧМЛ е заличено, в сила от 01.01.2013 г., изм. ДВ бр. 33 от 2013 г.). След тази дата самоосигуряващото се лице може да промени основанието или идентификационния код, по който се осигурява, като започне да подава декларация образец № 1 с попълнен ЕИК за новата дейност.
При започване на дейност като собственик на ЕООД през 2004 г. Вие сте избрали да се осигурявате чрез дружеството. През 2015 г. с подадената декларация (образец ОКД-5) сте декларирали обстоятелството, че започвате да упражнявате дейност като регистриран земеделски стопанин, но сте продължили да подавате декларации образец № 1 с код за вид осигурен 12. В случая с декларация образец ОКд-5 правилно не сте определили вида на осигуряването си, тъй като същият вече е определен в декларацията, която сте подали за дейността като собственик на ЕООД.
Промяната на трудовата дейност, за която се осигурявате, може да стане от месеца, в който подадете декларация образец № 1 с данни за дейността като регистриран земеделски стопанин (код за вид осигурен 13 и ЕИК на земеделския стопанин). Декларация образец № 1 се подава по реда, определен в Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.

Оценете статията

Вашият коментар