Осигуряване на управител на търговско дружество, който изпълнява и друга длъжност в същото по трудово правоотношение, извън функциите му по управление и контрол на дружеството

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 1, 6 и 7 и ал. 2, чл. 6, ал. 2, 3 и 10 и чл. 10

ОТНОСНО: Осигуряване на управител на търговско дружество, който изпълнява и друга длъжност в същото по трудово правоотношение, извън функциите му по управление и контрол на дружеството
По повод Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” – ……../22.02.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
В писмото си излагате следната фактическа обстановка:
С цел получаване на парично обезщетение за бременност и раждане и отглеждане на малко дете, собственикът на търговско дружество /ЕООД/ назначава нов управител, сключва с него договор за възлагане на управлението и вписва това обстоятелство в Търговски регистър. До този момент лицето е работило в дружеството по трудов договор като специалист приложно програмиране. Той ще продължи да изпълнява тази длъжност и след вписването му като управител, тъй като в него няма други наети лица.
Във връзка с гореизложеното, поставяте следните въпроси:
1.Възниква ли основание за осигуряване на лицето за извършваната от него трудова дейност като специалист приложно програмиране, извън тази по управлението на ЕООД?
2.Може ли това лице в качеството си на управляващ дружеството да се назначи на работа в него по трудов договор за изпълняване на посочената длъжност?
При така представената фактическа обстановка и с оглед действащите разпоредби по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
Управлението на дружеството с ограничена отговорност /ООД и ЕООД/ е регламентирано в чл. 135-147 от Търговския закон /ТЗ/. Органи на дружеството са общо събрание и управител /управители/. Управителят може да не е съдружник /чл. 135 ал. 1 и 2 от ТЗ/.
Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 5 от ТЗ общото събрание избира управителя, определя възнаграждението му и го освобождава от отговорност. По отношение на едноличните търговски дружества /ЕООД/ в чл. 147, ал. 2 от ТЗ е указано, че въпросите, които са от компетентността на общото събрание, се решават от едноличния собственик на дружеството, за което се съставя протокол в съответната за решенията на общото събрание форма.
Отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик/чл. 141, ал. 7 от ТЗ/.
Лицата, които извършват трудова дейност по управление и контрол на търговски дружества, са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица /чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО/.
Осигуряването за държавното обществено осигуряване възниква от деня, в който лицата започнат да упражняват трудова дейност по КСО, и продължава до прекратяването й /чл. 10 от кодекса/.
Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване се дължат върху доходите от трудова дейност. Съгласно чл. 6, ал. 2 от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност.
От изложеното следва, че основополагащо за възникване на осигуряването за държавното обществено осигуряване е упражняването на съответната трудова дейност по КСО, срещу която лицето получава доходи като резултат от положения труд.
От 1 януари 2010 г. с измененията и допълненията в Кодекса за социално осигуряване, в случай че възнагражденията на лицата, които извършват трудова дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, не са изплатени или начислени, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване се дължат върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии /чл. 6, ал. 3 от КСО/.
Неначислени възнаграждения на лицата, които упражняват трудова дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, са дължими възнаграждения /договорени или определени по съответния ред/, които не са начислени, с други думи, не са отразени по съответния начин в счетоводството на лицето съгласно изискванията на основните принципи за текущо начисляване и съпоставимост на приходите и разходите, заложени в чл. 4 от Закона за счетоводството. В зависимост от вида на търговското дружество възнаграждението може да е определено с договора за управление, да е посочено в дружествения договор, съответно учредителния акт, да е определено с решение на съответния орган на дружеството или по друг начин.
Предвид изложеното, назначеният от Вас управител подлежи на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО за упражняваната от него дейност по управление и контрол на търговското дружество. По отношение на трудовата дейност като специалист приложно програмиране, която той ще извършва извън управленските си функции,следва да имате предвид, че Националната агенция за приходите е компетентна да изразява становища само по въпроси, свързани с прилагането на данъчното и осигурителното законодателство. За да получите отговор на този въпрос е необходимо да се обърнете към съответната дирекция наИзпълнителна агенция “Главна инспекция по труда“ към министъра на труда и социалната политика, на която е възложен цялостният контрол за спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности /чл. 399, ал. 1 от КТ/.
При сключен валиден трудов договор с лицето за длъжността специалист приложно програмиране, за полагания от него труд в дружеството по трудово правоотношение, в зависимост от условията на трудовия договор, то ще подлежи на задължително осигуряване по предвидения в КСО ред за работниците и служителите, съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 или чл. 4, ал. 1, т. 6, или чл. 4, ал. 2 от КСО.
На основание чл. 6, ал. 10 от КСО за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:  
1.доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2;  
2.осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;  
3.доходи за работа без трудово правоотношение.

Оценете статията

Вашият коментар