Осигуряване по договор за управление на търговско дружество, съдържащ клауза за непълно работно време

ОТНОСНО: Осигуряване по договор за управление на търговско дружество, съдържащ клауза за непълно работно време
Съгласно чл. 3, ал. 5 от Закона за лечебните заведения «за лечебните заведения, регистрирани по Търговския закон или по Закона за кооперациите, се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон и Закона за кооперациите, доколкото в този закон не е предвидено друго«.
В чл. 141, ал. 7 от Търговския закон /ТЗ/ е посочено, че отношенията между дружеството с ограничена отговорност и неговият управител се уреждат с договор за възлагане на управлението.
В Закона за лечебните заведения /ЗЛЧ/ е предвидено следното за управлението на лечебните заведения: Органите на управление и контрол на лечебните заведения, извън тези по чл. 5, ал. 1, се определят от юридическата форма, в която е образувано лечебното заведение /чл. 62, ал. 1/. Общото събрание на съдружниците, акционерите или член-кооператорите на лечебното заведение назначава и освобождава членовете на органите на управление и контрол и определя възнагражденията им /чл. 62, ал. 3/. Правата и задълженията на лицата по ал. 3 се уреждат с договор. С договора за управление и контрол се определят и възнагражденията на управителните и контролните органи, отговорността при неизпълнение на задълженията на страните и основанията за прекратяването /ал. 4/.
Договорът за управление няма изрична уредба извън регламента в Търговския закон, следователно за този вид договори се прилагат общите разпоредби на гражданското право, в частност на Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/. Договорът за управление е вид граждански договор, с който се предава управлението на едно предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне конкретни стопански резултати в рамките на договорения срок. Уговарянето на непълно работно време е възможно при наличие на трудово правоотношение, поради което разпоредбите на Кодекса на труда, с които се определя задължително работно време не се прилагат в отношенията между дружеството и управителя. Ето защо, осигуряването по договор за управление, който съдържа клауза за непълно работно време, следва да се извършва по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, по който се осигуряват изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, а не по реда на чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО, определен за работещите по трудови правоотношения лица.
С оглед на гореизложеното и на основание чл. 6, ал. 3 от КСО осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1 , т. 7 от КСО се внасят върху брутните им месечни възнаграждения, намалени с нормативно признатите разходи, но върху не по-малко от минималнияосигурителен доход за съответната група професии по основната икономическа дейност на осигурителя.
Предвид описаната фактическа обстановка в запитването и приложените към същото документи, управителят на медицинския център, с който е сключен договор за управление, следва да се осигурява за всички осигурени социални рискове по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, независимо от обстоятелството, че работи на 4 часов работен ден и че е пенсионер. ‘

Оценете статията

Вашият коментар