осигуряването на членовете на съвета на директорите и изпълни-телния директор, като изпълнител по договор за управление и контрол в акционерно дружество

1_ИТ-00-51/26.07.2016 г.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7
Относно: осигуряването на членовете на съвета на директорите и изпълни-телния директор, като изпълнител по договор за управление и контрол в акционерно дружество
Представляваното от Вас дружество е акционерно, в чиито съвет на директорите до м.октомври 2014 г. членове са били само физически лица. През м.ноември 2014 г. на основание чл.234 от ТЗ и устава на дружеството за член на съвета е избрано юридическо лице–еднолично дружество с ограничена отговорност/ЕООД/. За свой представител, който да изпълнява задълженията му в съвета на директорите, едноличното дружество е определило физическото лице – управител и собственик на капитала му. Описаните обстоятелства са надлежно вписани в Търговския регистър при Агенцията по вписванията.
За извършеното представителство от ЕООД като член на съвета на директорите, акционерното дружество е изплащало възнаграждения на физическото лице, като е внасяло съответните данъци и задължителни осигурителни вноски. Считате, че отношенията между дружеството и изпълнителния член на съвета се уреждат съгласно разпоредбата на чл.244, ал.7 от ТЗ. В тази връзка сочите, че заплащането на възнаграждение на физическото лице вместо на юридическото лице, председател/член на съвета на директорите на АД е извършено неоснователно, съответно неоснователно внесени са и начислените и внесени осигурителни вноски.
Със заявление изх.№ 706/14.06.2016 г. до ТД на НАП ……сте изразили желание подадени декларации образец 1 и 6 за период м.ноември 2015 г. – м.декември 2016 г. да бъдат коригирани. С протокол № 1610788/07.07.2016 г. съответния орган е отказал за приеме и обработи приложените към заявлението коригиращи декларации, мотивирайки се с наличието на осъществявана трудова дейност и получавано възнаграждение съгласно представени ведомости за заплати и рекапитулация.
Предвид изложената фактическа обстановка и доколкото към запитването не е приложен договора за възлагане на управлението и документи за последващото разпореждане с получените от ……………. парични средства, съобразявайки относимата нормативна уредба, изразяваме следното принципно становище:
Упражняването на трудова дейност е основна предпоставка за възникване на осигуряване и на основание чл.10, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл.4 или чл.4а, ал.1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване /ДОО/ се дължат върху доходите от трудова дейност. Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност /чл.6, ал.2 от КСО/.
Съгласно чл.4, ал.1, т.7 от КСО, задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са управителите и прокуристите на търговски дружества и на еднолични търговци и на техните клонове, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по дого-вори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон.
Видно от нормата по този ред следва да се осигуряват и членовете на съвета на директорите на акционерни дружества, които са изпълнителни членове и имат определено възнаграждение. В чл.244, ал.4 на Търговския закон е посочено, че съветът на директорите възлага управлението на дружеството на един или няколко изпълни-телни членове, избрани измежду неговите членове и определя възнаграждението им. Отношенията между дружеството и изпълнителен член на съвета се уреждат с договор за възлагане на управлението, който се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез председателя на съвета на директорите. Отношенията с останалите членове на съвета могат да се уредят с договор, който се сключва от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на акционерите – чл.244, ал.7 от ТЗ.
На основание изложеното, обстоятелството, че едно лице е вписано като изпълнителен директор или е член на съвета на директорите не е достатъчно, за да възникне задължение за осигуряване. Видно от посочените разпоредби това задълже-ние ще възникне от деня, в който лицето започне упражняване на трудова дейност по чл.4 от КСО и при наличие на изплатени, начислени или договорени/определени по съответния ред възнаграждения. Следва да се отбележи, че съгласно §1, т.3 от ДР на КСО “Осигурено лице“ е физическо лице, което извършва трудова дейност, за която подлежи на задължително осигуряване по чл.4 и чл.4а, ал.1, и за което са внесени или дължими осигурителни вноски. Осигуряването на лицето, което е започнало трудова дейност съгласно чл.10, продължава и през периодите по чл.9, ал.2, т.1-3 и 5. Самоосигуряващите се лица и лицата по чл.4а, ал.1 се смятат за осигурени лица за времето, през което са внесени дължимите осигурителни вноски.
Недължимо  платени суми за данъци или задължителни осигурителни вноски се прихващат или възстановяват по реда на чл.128 и 129 от ДОПК. Установяването на обстоятелството дали дадена сума е недължимо платена се извършва от органите по приходите в производства по чл.103, 106 от ДОПК или при възложена ревизия  и издаден ревизионен акт по реда на чл.118 от с.з.  при спазване на визираните в чл.4 принципи на самостоятелност и независимост на органите по приходите в ревизионното производство, единствено на ревизиращия орган е преценката, дали ще приеме евентуално за правилно проведеното осигуряване на физическото лице на база събрания доказателствен материал.
Независимо от изложеното, видно от представените към запитването доказателства взаимоотношенията между страните към момента не са уредени по предвидения и описан по- горе ред, в това число и паричните такива. Следва да имате предвид, че принципно упражняването на трудова дейност на лицата по чл.4 от КСО, както и наличието на изплатени суми ,предполага дължимост на осигурителни вноски, която  се установява от органите по приходите на Националната агенция за приходите /НАП/ за всеки конкретен случай в хода на административно производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.

Оценете статията

Вашият коментар