освобождаване от данък върху недвижимите имоти на сгради и поземлени имоти, използвани за експлоатационни нужди на обществения транспорт/24, ал. 1, т. 13 ЗМДТ/, Ви уведомяваме:

Изх. № 08-Г-4
Дата: 29.03.2010 год.
ЗМДТ, чл. 24, ал. 1, т.13.
В отговор на поставените въпроси относно освобождаване от данък върху недвижимите имоти на сгради и поземлени имоти, използвани за експлоатационни нужди на обществения транспорт/24, ал. 1, т. 13 ЗМДТ/, Ви уведомяваме:
Изискването на чл. 24, ал. 1, т. 13 ЗМДТ е имотите да се използват “непосредствено за експлоатационни нужди“ на обществения транспорт, в процеса на функциониране на обществения транспорт. Според на § 6, т. 29 от ДР на ЗДвП “обществен превоз“ е този, който се извършва с превозно средство срещу заплащане“. Процесът на функциониране /експлоатация/ на транспорта следва да се отграничава от този по поддържане и ремонт на превозните средства, осъществяващи обществен превоз. Поддръжката и ремонтът включват полагането на системни грижи за осигуряване на целогодишна нормална експлоатация на превозните средства, както и отстраняването на неизправности при функционирането им.
В този ред нашето мнение е, че гари, автогари и аерогари /изцяло или в частта, в която функционират като такива/ следва да бъдат освободени от данък, доколкото без тези сгради общественият транспорт не би могъл да функционира.
Няма никакво основание търговски обекти и сладкарски работилници, включително намиращи се в сградите на гари, автогари и пр., да бъдат освобождавани от данък. Те не са необходими за функционирането на обществения транспорт.
Гаражи и работилници за ремонт, складове, автомивки, навеси, депа и пр. имоти, които се използват за поддържането и ремонта на превозните средства, осъществяващи обществен транспорт, не се освобождават от данък.
Относно бензиностанциите, които обслужват само превозни средства на обществения транспорт, считаме, че има основание да бъдат освободени от данък.
От данък се освобождава и терена, върху който са построени сградите, освободени от данък на това основание.
При условие, че върху един УПИ са разположени сгради, освободени от данък и такива, които не са освободени, от данък се освобождава частта о г имота, съответстваща на идеалната част от правото на строеж за сградите, които се освобождават от данък /чл. 24, ал. 4 ЗМДТ/.
/К. СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар