Освобождаване от двойно данъчно облагане на българско дружество за извършени технически услуги

В Дирекция „ОДОП“ – ……….. постъпи писмено запитване с вх. № ……../02.06.2015 г., относно данъчно третиране продажба на автомобил по реда на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: През 2006 г. дружеството е закупило лек автомобил и е ползвало данъчен кредит. Лекият автомобил е напълно амортизиран.
В запитването е зададен следният въпрос: При продажба или бракуване на лекия автомобил какво ДДС следва да се начисли – на ползвания данъчен кредит при покупката му или ДДС върху продажната цена?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно предложение първо на чл. 26, ал. 2 от ЗДДС, данъчната основа на доставката се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Съгласно ал. 3, т. 1 и т. 3 от същия законов текст данъчната основа по ал. 2 се увеличава с всички други данъци и такси, когато такива са дължими за доставката, както и със съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, които са пряко свързани с доставката.
В случай, че доставката е между свързани лица и за получателя по нея не е налице право на приспадане на данъчен кредит следва да се съобразите с нормата на чл. 27, ал. 3, т. 1, буква „а“ от ЗДДС. Данъчната основа е пазарната цена при доставка между свързани лица, когато данъчната основа, определена по реда на чл. 26 епо-ниска от пазарната цена, доставката е облагаема и получателят няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит.
Предвид гореизложеното, основата за облагане с ДДС е договорената сума между страните, увеличена с данъци и такси, ако такива са дължими за доставката, а при условията на чл. 27, ал. 3, т. 1, буква „а“ от ЗДДС, основата за облагане е пазарната цена.
При бракуване на стоки следва да се извършите корекция на ползвания данъчен кредит на основание чл. 79, ал. 3 от ЗДДС.
Съгласно чл. 79, ал. 3 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. За стоките или услугите, които са дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, лицето дължи данък в размер /когато същите са движими вещи/, определен по реда на чл. 79, ал. 6, т. 2 от ЗДДС.
Ограниченията на режима на корекции е регламентиран с чл. 80 от ЗДДС. По силата на чл. 80, ал. 1, т. 3 от ЗДДС корекции по чл. 79 от закона не се извършват за стоки или услуги, ако са изминали 5 години от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит, а за недвижимите имоти – 20 години.
Предвид гореизложеното, при условие, че бракувате лек автомобил през 2015 г., за които сте приспаднали данъчен кредит през 2006 г. е приложима разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 3 от ЗДДС и не следва да извършвате корекция по реда на чл. 79, ал. 3 от закона.’

Оценете статията

Вашият коментар