освобождаване от такса за битови отпадъци по реда на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), изразявам следното становище:

5. Изх. № 53-02- 98/29.04.2009г.
ЗМДТ чл. 64, ал.1;чл. 66, ал.1;чл. 71
относно освобождаване от такса за битови отпадъци по реда на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), изразявам следното становище:
Данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци се заплаща от лицата, които са собственици на облагаеми с данък недвижими имоти съгласно чл.11, ал.1 от ЗМДТ и чл.64, ал.1 ЗМДТ..
В чл. 64, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси са регламентирани лицата, които дължат такса за битови отпадъци (ТБО). Това са данъчнозадължените лица – собственици или вещноправни ползватели на имоти.
Такса битови отпадъци се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Видът на услугите и границите на отделните райони, в които ще се предоставят услугите, се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година по силата на чл. 63, ал. 2 от Закона за местните данъци и такси. Определянето на размера на таксата, диференциран по отделните видове услуги е от компетентността на общинския съвет на съответното населено място (чл. 66, ал. 1 от ЗМДТ). Размерът на таксата за всеки един имот е определен в зависимост от района и обема на услугите, които се извършват в него.
В заключение цялата нормативна уредба на таксата за битови отпадъци е изградена върху принципа, съгласно който такса се заплаща в зависимост от вида и обема на извършените услуги.
Основанията за освобождаване от такса битови отпадъци са посочени в чл. 71 от ЗМДТ, който гласи:
“Не се събира такса за:
1. сметосъбиране и сметоизвозване, когато услугата не се предоставя от общината (чл. 71, т.1 ЗМДТ, изм.ДВ, бр. 119 от 2002г. в сила от 01.01.2004 г.);
2.поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – когато услугата не се предоставя от общината;
3.обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци и други съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци – когато няма такива.”
В тази връзка, освобождаване от такса за битови отпадъци следва само при условие, че са налице предпоставките на чл. 71 от Закона за местните данъци и такси.
С измененията на ЗМДТ (в сила от 01.01.2004 г.) се предоставя в компетентност на общинските съвети определянето и реда за заплащане на таксите, вкл. таксата за битови отпадъци. За целта общинските съвети издават наредби (чл.9 от ЗМДТ). С наредбата по чл. 9 общинският съвет определя и реда, по който лицата, неползващи услугата през съответната година или през определен период от нея, се освобождават от заплащане на такса (чл. 8, ал. 5 ЗМДТ). В Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги предоставяни от Столична община /Приета с Решение №894 по ротокол 93 от 23.11.2006г../ на Столичен общински съвет, е предвиден ред за освобождаване от такса за “сметосъбиране и сметоизвозване” на имоти, които не се използват. Съгласно чл.27, ал.2 от тази наредба собствениците на имоти, които не се използват следва до края на предходната година да подадат Декларация № 2 /по образец/ за освобождаване от такса за сметосъбиране и сметоизвозване, / такава декларация е подадена от Ваша страна/.
Всъответствие с нормата на чл. 66, ал.1 от ЗМДТ, с Решение № 34 на Столичния общински съвет от 29.01.2009г. е определил размера на такса битови отпадъци,по чл. 27, ал. 1 – за имоти на граждани и жилищни имоти на предприятия:
– 1,6 %о върху данъчната оценка на имотите
Разпределението е както следва:
-0,50 %оза сметосъбиране и сметоизвозване на битовите отпадъци;
-0,57 %о за обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци;
-0,53 %о за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване.
Дължими обаче остават таксата за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване и таксата за обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци, ако общината предоставя тези услуги.
Предвид гореизложеното във Вашия конкретен случай остава дължима таксата за последните две услуги общо в размер на 1,1 промила вместо 1,6 промила.
С последните промени в Закона за местните данъци и такси, публикувани в ДВ, бр. 100 и бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., администрирането на местните данъци и такси е изцяло от компетентността на служителите на общината по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс – чл.4, ал.1 от ЗМДТ.
Разпоредбите по отношение на местните такси, регламентирани в чл.6, ал.1 във връзка с чл.9а, ал.1 от ЗМДТ предвиждат, че събирането им се осъществява от общинската администрация. Редът за установяване на същите е уреден в чл. 9б, ал. 2 от ЗМДТ. Компетентен орган да установи вземанията за такси е кметът на общината. По силата на цитираната препращаща разпоредба производството по установяването им се осъществява по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Следователно и лицата, които не са доволни от така определените им такси за битови отпадъци имат процесуалната възможност да ги обжалват по реда на същия закон (АПК). ‘

Оценете статията

Вашият коментар