Относно прилагане на параграф 18, ал.4 от ПЗР на ЗДДС

ОТНОСНО: Относно прилагане на параграф 18, ал.4 от ПЗР на ЗДДС
Във връзка с постъпило запитване с вх. № 20-28-11/ 17.06.2009г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ……….., Ви уведомяваме следното:
В запитването е посочено, че дружеството е осъществило ВОП през м.11.2007г. Същия е отразен в дневниците за продажби и покупки през м.07.2008г. При извършване на ревизия данъчния кредит по това придобиване не е признат.
Поставен е следният въпрос:
Ако фирмата се позове на разпоредбите на параграф 18, ал.4 от ПЗР на ЗДДС, има ли основание да посочи непризнатият данъчен кредит при ревизията само в дневника за покупки.
Във връзка с така поставения въпрос, изразяваме следното становище:
Считано от 01.01.2009 г. в ЗДДС влязоха в сила нови разпоредби във връзка със „самоначисляването” на ДДС.
Съгласно чл.73а, ал.1 от ЗДДС, при доставки, данъкът за които е изискуем от получателя, правото на приспадане на данъчен кредит е налице и когато доставчикът на стоката не е издал документ, който отговаря на изискванията на чл. 114, и/или получателят не разполага с документ по чл. 71, т. 2, 4 и 5, и/или получателят не е спазил изискванията на чл. 72, ако доставката не е укрита и данни за нея са налични в счетоводството на получателя. По смисъла на ал.2 от същия член, в случаите по ал. 1 правото на приспадане на данъчен кредит се упражнява през данъчния период, през който данъкът е станал изискуем, като се прилага съответно чл. 126, ал. 3, т. 2.
По смисъла на § 18, ал.4 от ПЗР на ЗДДС, регистрираните лица, спрямо които е налице влязъл в сила индивидуален административен акт, въз основа на който не е признато право на приспадане на данъчен кредит за доставки, при които данъкът е изискуем от получателя и за които би се приложил чл. 73а от този закон, могат да упражнят правото си на приспадане на непризнатия данъчен кредит, като включат протокола за начисляване на данъка за съответната доставка в дневника за покупки за данъчния период януари 2009 г. или за някой от следващите 6 данъчни периода. Издаденият протокол не се включва в дневника за продажби, когато дължимият по доставката данък е начислен от регистрираното лице или от органите по приходите за предходен данъчен период.
В този смисъл, ако за Вас е налице горната хипотеза – данъчният кредит по ВОП не е признат от органите по приходите поради изтичане на срока по чл.72 от ЗДДС, издаден индивидуален административен акт и същия е влязъл в сила, правото на данъчен кредит може да се упражни чрез отразяване на протокола само в дневника за покупки, като последния данъчен период, в който това може да се направи е м.07.2009 год.

Оценете статията

Вашият коментар