относно реда за доказване на доставките с нулева ставка по смисъла на чл.28 от ЗДДС

3_2598/03.06.2008 г.
ЗДДС, чл. 28;
ППЗДДС, чл. 21, ал. 1;
ЗДДС, чл. 92, ал. 3
Относно: относно реда за доказване на доставките с нулева ставка по смисъла на чл.28 от ЗДДС
Според изложеното в запитването на дружество предстои износ за клиент от САЩ като условието на доставката е FCA Троян и плащане 30 дни след натоварването на стоката. Износът за месеца ще бъде 65 % от общата реализация на дружеството. Транспортът на стоките от наше Черноморско пристанище до пристанището на клиента ще трае около 70 дни. Поставя се въпроса дали ще бъде възстановен ДДС в 30-дневен срок от подаването на справката-декларация при положение, че дружеството няма да притежава транспортен документ, тъй като транспортът на стоките няма да е завършил в този 30-дневен срок, а само ще разполага с фактура, митническа декларация за износ на стоките и получено плащане за същите?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28 декември 2007 г./ и Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.39 от 15.04.2007г./ изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 28 от ЗДДС облагаема доставка с нулева ставка е доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика, както и доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на получателя, ако получателят е лице, което не е установено на територията на страната.
Видно от представената фактическа обстановка дружество ще продаде на клиент от САЩ стоки при условията на FCA Троян. САЩ не е страна членка на Европейската общност. Следователно тя е трета страна по смисъла на § 1, т. 4 от ДР на ЗДДС. Предвид на това и при положение, че получателят не е установен на територията на страната, е налице хипотезата на доставка на стоки, които се превозват от територията на страната до трета страна за сметка на получателя /чл. 28, т. 2 от ЗДДС/.
На основание чл. 21, ал. 1 от ППЗДДС, когато стоките се изпращат или превозват до трета страна, за доказване на доставката по чл. 28. т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
-писмена митническа декларация, в която доставчикът е вписан като износител на стоките, заверена от изходно митническо учреждение;
-фактура за доставката;
-документ за превоза на тези стоки.
Съгласно чл. 37, ал. 2 от ЗДДС, ако доставчикът не се снабди с документите по чл. 21, ал. 1 от ППЗДДС до изтичането на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът е станал изискуем, разпоредбите на глава трета не се прилагат. Ако впоследствие доставчикът се снабди с посочените по-горе документи, той коригира резултата от прилагането на тази алинея по ред, определен с правилника за прилагане на закона. Ал. 2 на чл. 37 от ЗДДС не се прилага при получени авансови плащания.
Разпоредбата на чл. 92, ал. 3 от ЗДДС (Изм. – ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) дава право на възстановяване на декларирания данък в 30-дневен срок от подаване на справка-декларацията, когато за последните 12 месеца преди текущия месец са извършени облагаеми доставки с нулева ставка и доставки по чл. 22, 23 и чл. 24, ал. 3 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получател е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, на обща стойност повече от 30 на сто от общата стойност на всички извършени облагаеми доставки и доставки по чл. 22, 23 и чл.24, ал. 3 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получател е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, за същия период. За да се упражни правото, следва да се удостовери писмено пред съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите тези обстоятелства. Съгласно чл. 70,ал. 1 от ППЗДДС, когато регистрирано лице декларира в подадена от него справка-декларация за определен данъчен период данък за възстановяване и за същото лице са налице обстоятелствата по чл. 92, ал. 3 от закона и то желае да прилага тази разпоредба, лицето посочва в клетка 81 на справка-декларацията за периода данъка за възстановяване, който подлежи на възстановяване или прихващане в 30-дневен срок. Обстоятелствата по чл. 92, ал.3 от закона се удостоверяват от лицето чрез деклариране в справка-декларацията за съответния данъчен период.
Видно от изложената фактическа обстановка в запитването транспортът на стоките от наше Черноморско пристанище до пристанището на клиента ще трае около 70 дни. Предвид на това и с оглед горецитираните законови разпоредби намираме, че за третиране на доставката като облагаема с нулева ставка следва да разполагате с всички необходими документи, посочени в чл. 21, ал. 1 от ПП3ДДС, включително документ за превоза на тези стоки.
Поради това, когато обстоятелствата по отношение на облагаемите доставки с нулева ставка не са удостоверени по регламентирания с ППЗДДС ред, разпоредбата на чл. 92, ал. 3 от ЗДДС не се прилага, ако за останалите извършени от дружеството облагаеми доставки с нулева ставка и доставки по чл. 22, 23 и чл. 24, ал. 3 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получател е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка за последните 12 месеца преди текущия месец, не е налице процентното съотношение от повече от 30 на сто.
В този случай декларираният данък за възстановяване подлежи на приспадане от данъка за внасяне възникнал в следващите три поредни данъчни периода съгласно чл. 92, ал.1, т. 2 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар