Отчитане на извършените продажби на стоки по реда на Наредба №Н-18/2006 г. на МФ в търговски обект, до който няма осигурено покритие и от трите български мобилни оператори

3_264/23.01.2012г.
ЗДДС,чл.118, ал.1;
Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, чл. 3, ал. 1;
Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, § 59 от ПЗР, ал 1, ал. 2 и ал. 3
Относно: Отчитане на извършените продажби на стоки по реда на Наредба
№Н-18/2006 г. на МФ в търговски обект, до който няма осигурено покритие и от трите български мобилни оператори
Според изложеното в запитването лицето извършва продажби в търговски обект, намиращ се в с. Г. В селото обаче нямаосигурено покритие на нито единот трите български мобилни оператори. Във връзка с това лицето е посетило офис на НАП – В, където са му били разяснени сроковете за въвеждане в експлоатация на фискални устройства, отговарящи на изискванията за дистанционна връзка и реда за отчитане на извършените продажби от търговски обект, при липсата на покритие от страна на мобилните оператори.
Във връзка с горното лицето желае да му бъде разяснено как да процедира при извършване на търговската си дейност съобразно изискванията наНаредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, обн. ДВ бр.106 от 27 декември 2006г., посл. изм. ДВ бр.64 от 19 август 2011г.) и Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС, обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ,бр.99 от 16.12.2011г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
На основание чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
В брой 49 от 2010г. на Държавен вестник е обнародвана Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Новата разпоредба на § 59, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на Наредба № Н-18/2006 г. поставя различни срокове за определени групи лица:
1. Лицата, задължени да използват ЕСФП – в срок до 31 декември 2010 г.;
2. Регистрираните по ЗДДС лица, непопадащи в т. 1:
а) които извършват търговия на дребно с лекарствени продукти в аптеки и дрогерии съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина – в срок до 31 август2011 г.;
б) търговците на зърно, регистрирани по Закона за съхранение и търговия със зърно – в срок до 30 ноември 2011 г.;
в) всички останали – в срок до 31 март 2012 г.
3. Всички други лица по чл. 3, непопадащи в т. 1 или 2 – в срок до 31 март 2012 г.
4. Независимо от сроковете по т. 1 – 3 лицата, по отношение на които се констатира нарушение на тази наредба, изразяващо се в неиздаване на фискална касова бележка (фискален бон), нарушение на реда и начина на регистриране или въвеждане/извеждане във/от експлоатация на фискалните устройства или реда на отчитане на оборотите от извършените продажби – в десетдневен срок от съставяне на акта за нарушение.
До закупуване и въвежданев експлоатация на ФУ, отговарящо на изискванията за дистанционна връзка задължените лица използват ФУ от модели, одобрени преди изменението на Наредба № Н-18/2006г. като прилагат досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти, включително по отношение изискванията към ФУ, въвеждането в/извеждането им от експлоатация. Това обаче може да става до изтичане на посочените по – горе срокове за съответното лице (§ 59, ал. 2 от ПЗР на Наредба № Н-18/2006г.).
При постоянна липса на дистанционна връзка от страна на мобилния оператор поради липса на покритие задължените лица използват ФУ от модели, одобрени преди изменението на Наредбата, като прилагат досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти, включително по отношение изискванията към ФУ, въвеждането във и извеждането им от експлоатация. Работата с тези устройства е разрешена до осигуряване на покритие от мобилните оператори (§ 59, ал. 3 от ПЗР на Наредбата). Липсата на покритие се удостоверява писмено от съответните мобилни оператори.
В конкретния случай, при положение, че няма осигурено покритие и от трите български мобилни оператори, следва да се прилага досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти. Работата с фискално устройство от модел, одобрен преди изменението на Наредба № Н-18/2006г., е разрешена самодо осигуряване на покритие от мобилните оператори.

Оценете статията

Вашият коментар