Отчитане на приходи през 2009г. от начислени през 2007г. възнаграждения и социални осигуровки, които не са неизплатени.

Изх. № ………………..
Дата …………………

ОТНОСНО: Отчитане на приходи през 2009г. от начислени през 2007г. възнаграждения и социални осигуровки, които не са неизплатени.

Във връзка с постъпило запитване с вх. № ….03.2009г. при дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” –……, Ви уведомяваме следното:
В запитването е посочено, че през 2007г. на основание на Инструкция за образуване на средствата за работна заплата са начислени средства за работна заплата и социални осигуровки. През 2008г. част от възнагражденията са изплатени. Останалата част от начислените възнаграждения и задължения за осигуровки не са изплатени и представляват задължения на предприятието.
Поставен е следният въпрос:
Имаме ли право /и по какъв начин/ да отчитаме на приход през текущата 2009 година суми от задължения, което ще доведе до увеличение на финансовия резултат?
Съгласно чл. 110 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ с изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок. С разпоредбата на чл. 111, буква «а» на същия закон с изтичане на тригодишна давност се погасяватвземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност.
Погасителната давност за задължителните осигурителни вноски е уредена в чл. 171 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, съгласно който публичните вземания се погасяват с изтичането на 5 годишен давностен срок, считано от годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок. Срокът започва да тече от момента, в който осигурителните вноски са станали изискуеми.
При изтичане на давностния срок съгласно СС 18 Приходи – Приложение, раздел Г «Други случаи на признаване на приходи», т. 2 «Отписани вземания» – приходът се признава при изтичане на давностния срок или при наличие на други основания за отписване на задълженията.
Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ съдържа специална разпоредба за данъчно третиране на задължения.
В съответствие с разпоредбата на чл. 46 от ЗКПО при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се увеличава със сумата на задълженията формирани от данъчно задълженото лице. Увеличението се извършва в годината, в която настъпи едно от следните обстоятелства:
1. задълженията са погасени по давност, но не повече от 5 години от момента, в който задължението е станало изискуемо;
2. производството по несъстоятелност на данъчно задълженото лице е прекратено с утвърден оздравителен план, в който се предвижда непълно удовлетворяване на кредиторите; увеличението се извършва с размера на намалението на задължението;
3. с влязло в сила съдебно решение е постановено, че задължението или част от него е недължимо;
4. кредиторът се е отказал от вземането си по съдебен ред или го е опростил; увеличението се извършва с размера на опростената сума;
5. преди изтичане на давностния срок задълженията са погасени по силата на закон;
6. данъчно задълженото лице е подало молба за заличаване.
Изискването за увеличаване на счетоводния финансов резултат не се прилагат, когато в годината на настъпване на едно от горе посочените обстоятелства задължението е погасено или са отчетени счетоводни приходи в резултат на отписване на задължението.
Следва да имате предвид, че при начисляване на суми, които представляват начислени счетоводни разходи за възнаграждения, които са различни от основно или допълнително трудово възнаграждение, определено с нормативен акт и са с характер на допълнително материално стимулиране и същите не саизплатени на персонала до 31.12. на текущата година, същите попадат в обхвата на данъчно регулиране по реда на чл. 42 от ЗКПО. Разпоредбата на посочената норма изисква увеличение на счетоводния финансов резултат по годишната данъчна декларация с размера на неизплатените суми към 31.12.2008г. заедно със съответстващите им разходи за задължителниосигурителни вноски, които не са внесени към 31.12.2008 година.

Оценете статията

Вашият коментар