Писмено запитване във връзка с разпоредбите на ЗДДС

ОТНОСНО: Писмено запитване във връзка с разпоредбите на ЗДДС
В Дирекция ОДОП
постъпи Ваше запитване с вх. № …./ 12.08.2016г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Предстои публична продан на недвижим имот, представляващ апартамент, който е съсобствен на лице, регистрирано по ЗДДС и нерегистрирано по ЗДДС лице, всяко с дял 1/2. Уточнено е, че обектът е стара сграда по смисъла на ЗДДС.
Поставен е следният въпрос:
В случай, че длъжникът – регистрираното по ЗДДС лице избере доставката да е облагаема, как ще се определи дължимия ДДС като се има предвид, че другия съсобственик не е регистрирано по ДДС лице?
Във връзка с поставения въпрос, изразявам следното становище:
В ЗДДС режимът на облагането на доставката на стоки или услуги при публичната продан е регламентиран в Глава четиринадесета “Специфични случаи на доставки“ и е приложим единствено в случаите, когато длъжникът е регистрирано по закона лице.
Съглесно чл.131, ал.1 и ал.2 от ЗДДС, в случаите на публична продан по реда на ДОПК или на ГПК или при продажба по реда на Закона за особените залози или на чл. 60 от Закона за кредитните институции и когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата:
1. да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на териториалната дирекция на НАП, която се явява компетентна за съдебния изпълнител или заложния кредитор или банкова сметка на съответната териториална дирекция на НАП, в обхвата на която работи публичният изпълнител;
2. да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона, в три екземпляра – за публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя (купувача);
3. да предостави документа по т. 2 на собственика на вещта и на получателя в срок три дни от издаването му;
4. да уведоми компетентната териториална дирекция на НАП, в която собственикът на вещта е регистриран по този закон, за издадения документ по т. 2 по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
При определяне на данъчната основа чл. 27 не се прилага.
В тези случаи се приема, че в продажната цена е включен данъкът, като той заедно с продажната цена се превежда (плаща) от получателя (купувача) на публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор.
На облагане с ДДС подлежат само продажбите на стоки или имоти, които биха били предмет на облагаеми доставки по смисъла на чл. 12 от ЗДДС в случаите на обикновена продажба.
В този смисъл, не се облагат с данък върху добавената стойност принудителни продажби на стоки, които са предмет на освободена доставка, каквито са например прехвърляне на собственост върху сгради, които не са нови, земеделска земя и др., както и когато тези продажби се осъществяват от лица, които не са регистрирани по ЗДДС.
На основаниечл. 45, ал. 3 от ЗДДС доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях, са освободени доставки. В същото време чл.45, ал.7 от ЗДДС дава възможност на регистрирано по ЗДДС лице да избере режим облагаема доставка при такава продажба.
При публична продан е предвидено, преди провеждането й, съдебният изпълнител да изпрати до длъжника по публичната продан – регистрирано по ЗДДС лице, съобщение, с което да го покани да упражни правото си на избор относно характера на доставката – предмет на проданта (чл.83, ал.5 от ППЗДДС, предложение първо).
В случай, че длъжникът избере доставката да е облагаема, това ще е относимо към неговата част на обекта.
Следователно, в случая, изложен в запитването Ви, при избор на длъжника /регистрирано по ЗДДС лице/ доставката да е облагаема, доколкото той е собственик на част от обекта, режимът за облагаема доставка ще е относим за неговата част.

Оценете статията

Вашият коментар