Писмено запитване във връзка с разпоредбите на ЗДДС

ОТНОСНО: Писмено запитване във връзка с разпоредбите на ЗДДС
В Дирекция ОДОП постъпи Ваше запитване с вх. № …………./ 12.08.2016г., препратено за отговор по компетентност от ТД на НАП
, Офис
Поставени са следните въпроси:
Необходимо/правилно ли е включване на ДДС в ценатапри продажба на отнети в полза на държавата дървесина по реда на ЗДС и ППЗДС, при условие, че Регионална дирекция на горите –
е нерегистрирана по ЗДДС?
Необходимо ли е след извършване на процедура по продажба с включено ДДС връщане на данъка на купувача, след като не може да бъде издадена данъчна фактура? Процедурата е проведена на база оценка от лицензиран оценител, в която е посочена стойност с и без ДДС.
Във връзка с поставените въпроси и предвид недостатъчно изяснената фактическа обстановка, изразявам следното принципно становище:
Съгласно разпоредбите на чл.82, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, данъкът е изискуем от регистрирано по същия закон лице – доставчик, по облагаема доставка, с изключение на случаите по ал.4 и ал.5 на същата правна норма.
Следователно, за да е изискуем данъкът от доставчика по съответната доставка, следва да са изпълнени кумулативно следните предпоставки:
-доставчикът да е регистрирано по ЗДДС лице,
-доставката да е облагаема по смисъла на чл. 12, ал.1 от същия нормативен акт.
Тъй като в запитването е посочено, че РДГ не е регистрирано лице по ЗДДС, то следва да се има предвид, че за същото не възниква задължение за начисляване на данък по реда на чл.86, ал.1 от закона във връзка с чл.82, ал.1 от същия.
На основание чл.95, ал.1 от Закона, на регистрация по същия подлежи всяко данъчно задължено лице, което е установено, на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки или услуги по чл. 12.
Във връзка с корекция на издадена фактура, следва да се съобразите с разпоредбата на чл.116 от ЗДДС. По смисъла на ал.1 на чл.116, поправки и добавки във фактурите и известията към тях не се разрешават. Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови.
Съгласно чл.116, ал.3 от ЗДДС, за погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен.
По смисъла на ал.4 на същата норма, когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.

Оценете статията

Вашият коментар