Писмено запитване във връзка с прилагане на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

Изх.Изх. № 94-И-46
Дата: 20.03.2018 год.
ЗДДФЛ, чл. 6;
ЗДДФЛ, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 1, т. 1;
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 1, т. 4;
ЗДДФЛ, чл. 53, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 55;
ЗДДФЛ, чл. 67, ал. 5;
ЗДДФЛ, чл. 75.

ОТНОСНО: Писмено запитване във връзка с прилагане на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

Във Ваше писмено запитване, постъпило в Централно управление на Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП) и заведено с вх. №94-И-46 от 09.02.2018 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Притежавате имоти в България, които отдавате под наем, като за доходите от наем подавате годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и данъчна декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ за дължимия авансов данък. От началото на 2017 г. отдавате под наем и недвижим имот (гарсониера) във Виена, който сте придобил през 2010 г. Посочили сте, че този придобит доход от наем е освободен от облагане в Австрия, тъй като е под 11 000 евро.
Във връзка с така изложената фактическа обстановка сте поставили въпрос дали сте задължен да декларирате придобития доход от наем от Австрия в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Предвид изложената фактическа обстановка, поставения въпрос и относимата нормативна уредба, изразявам следното становище по направеното запитване:

В запитването не сте предоставили информация дали имате статут на местно за страната лице или сте местно на Австрия или трета страна, но предвид начина по който облагате доходите от наем от България, може да се направи обоснован извод, че сте местно лице на България, на което предположение е изграден настоящият отговор.
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. Редът за облагане доходите на физическите лица според ЗДДФЛ, зависи от обстоятелството дали лицето се счита за местно или за чуждестранно, като на основание чл. 6 от ЗДДФЛ местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина.
Облагането на доходите на местните физически лица от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е уредено в чл. 31 от ЗДДФЛ, а облагаемият доход се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи. Придобитите от местни физически лица през данъчната година доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа.
На основание чл. 50, ал. 1, т. 1 и т. 4 от ЗДДФЛ местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за:
– придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа;
– притежаваните акции и дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина.
Следователно в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ (Приложение №4) като местно физическо лице следва да декларират придобити през данъчната година доходи от наем, както от източници в страната, така и от чужбина. Притежаваното имущество в чужбина се посочва само информативно в Част ІІ на Приложение № 8 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Годишната данъчна декларация се подава в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на доходите, като в същия срок се внася и дължимият данък върху общата годишна данъчна основа по чл. 48 от ЗДДФЛ (чл. 53, ал. 1 и чл. 67, ал. 5 от ЗДДФЛ).
Съгласно чл. 75 от ЗДДФЛ когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор.
На основание чл. 6, ал. 1 от Спогодбата между Република България и Република Австрия за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото и протокола към нея (СИДДО) доходи, получени от местно лице на едната договаряща държава от недвижимо имущество, намиращо се в другата договаряща държава, могат да се облагат с данъци в тази друга държава. Съгласно ал. 3 на същия член разпоредбата на ал. 1 се прилага по отношение на доходи, получени от пряко използване, отдаване под наем или използване под каквато и да е друга форма на недвижимото имущество. Следователно чл. 6 от СИДДО с Австрия дава право на тази държава да облага доходите от наем на недвижимо имущество, разположено на нейната територия, реализирани от местни на България лица. По силата на чл. 23, ал. 1 от СИДДО когато местно лице на България получава доходи или притежава имущество, които в съответствие с разпоредбите на тази спогодба могат да се облагат с данък в Австрия, България, спазвайки разпоредбите на чл. 23, ал. 2 и 3, ще освободи такива доходи или имущество от облагане с данък. Това освобождаване не е поставено в зависимост от това дали Австрия облага или не тези доходи.
Предвид изложеното, за да бъде приложен методът „Освобождаване с прогресия“ придобитият доход от наем от Австрия трябва да бъде посочен в Част І на Приложение №9 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, както и на ред 9 в Част VІІІ на Приложение №10 от декларацията.

Следва да имате предвид, че съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си в цялата кореспонденция с НАП, а идентификацията на физическите лица, които не са вписани в регистър БУЛСТАТ, се извършва чрез единния граждански номер.

зАМ. Изпълнителен Директор на НАП:
/АЛ. ГЕОРГИЕВ/

Оценете статията

Вашият коментар