Писмо с Изх. № 53-04-46; 09.05.2018 г.; ЗДДС – чл. 15

Изх. № 53-04-46
09.05.2018 г.

ЗДДС – чл. 15

В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №53-04-46/23.01.2018 г., във връзка с прилагането разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„1“ ЕООД е регистрирано по ЗДДС без да е регистрирано за целите на ДДС в държава – членка. Дружеството възнамерява да закупи машина, която ще предостави на лизинг, като в договора ще бъде изрично предвидено прехвърлянето на правото на собственост. Машината ще бъде закупена от дружество, регистрирано за целите на ДДС в Италия и предоставена на дружество, регистрирано за целите на ДДС в Гърция, като ще бъде транспортирана директно от Италия до Гърция.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Ще бъде ли налице тристранна операция по смисъла на чл. 15 от ЗДДС?
По така установената фактическата обстановка, въпроса и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
Тристранната операция е дефинирана в разпоредбите на чл. 15 от ЗДДС. Съгласно тях такава операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:
1. регистрирано лице в държава членка А (прехвърлител) извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б (посредник), което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В (придобиващ);
2. стоките се транспортират директно от А до В;
3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.
Видно от тази дефиниция за да е налице тристранна операция на първо място е необходимо извършването на две последователни доставки с един и същ предмет. В конкретния случай е налице прехвърляне на право на собственост върху стока от италианското дружество на българското, което е доставка на стока по смисъла на чл. 6, ал. 1 от ЗДДС и чл. 14, §1 от Директива 2006/112/ЕО на съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност (Директива 2006/112/ЕО), и фактическо предоставяне на стоката по договор за лизинг, в който е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху нея от българското дружество на гръцкото. При фактическото предоставяне на стока по договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост, ще е налице и икономическата операция, приравнена на доставка на стока с разпоредбата на чл. 6,
ал. 2, т. 3 от ЗДДС, съответстваща и на разпоредбата на чл. 14, §2, б. Б от Директива 2006/112/ЕО. От казаното следва, че ще е налице първото от кумулативно необходимите изисквания на чл. 15 от закона за наличие на две последователни доставки на стоки.
Във връзка с движението на стоката – предмет на доставка изискването е същата да се транспортира от държавата, в която е регистриран прехвърлителя директно до държавата, в която е регистриран придобиващия. Според изложената в запитването фактическа обстановка, това изискване също е удовлетворено.
Относно особените качества на участниците в операцията, необходимо е същите да са регистрирани лица за целите на облагането с ДДС в три различни държави, като посредникът да не е регистриран за целите на ДДС в държавите на прехвърлителя и придобиващия. Съобразно изложената фактическа обстановка, това изискване на закона е удовлетворено.
Последното от изискванията е придобиващият да е задължен да начисли ДДС като получател по доставката. Съгласно чл. 82, ал. 3 от ЗДДС данъкът е изискуем от придобиващия в тристранна операция, осъществена при условията на чл. 15 от закона. Същевременно мястото на изпълнение на тристранната операция, на основание чл. 62, ал. 5 от ЗДДС, при кумулативното наличие на условията, посочени в разпоредбата, е в държавата – членка, където стоките пристигат или завършва превозът им. Тези обстоятелства се доказват с документите, посочени в чл. 9, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
Предвид изложеното, налице са условията за прилагане правилата на ЗДДС относно тристранните операции.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Scroll to Top