Изх. №94-А-195
Дата:27.08.2013 год.
ЗДДФЛ, чл. 37, ал. 1, т. 4;
ЗДДФЛ, чл. 57;
ЗДДФЛ, чл. 58;
ЗДДФЛ, чл. 65, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 66;
ДОПК, чл. 15, ал. 2;
ДОПК, чл. 18, ал. 2.
По повод Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 94-А-195 от 16.05.2013 г. иписмо № 94-А-195#1 от 07.08.2013 г., Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и във връзка с разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за Националната агенция за приходите, в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и/или ЕИК, издаден от Агенцията по вписванията; адрес по чл. 8 от ДОПК и адрес за кореспонденция), както и данните за идентификация на лицата, с чиито права и задължения е свързано запитването му. В случаите, когато писменото запитване, касае данъчно задължено лице, което е свързано с неприключило данъчно-осигурително, административно-наказателноили съдебно производство, в което същото е страна(както такова производство е налице към момента на първото Ви запитване), изразяването на становище от ЦУ на НАП е недопустимо. Предвид това и повторното Ви запитване, към което прилагате Решения на Административния съд – София град по вече приключило производство, изразявам следното становище:
Според изложената от Вас фактическа обстановка Вие сте пълномощник на чуждестранно физическо лице, което има доходи от наем от източник в България. В запитването си сте посочили още, че въпреки безспорни доказателства, удостоверяващи реално удържан и внесен през януари 2013 г. данък върху платен наем на чуждестранно физическо лице за месец декември 2012 г. сте получили отказ за издаване на удостоверение по чл. 58 от Закона за данъците върху доходите (ЗДДФЛ), тъй като въпросната сума е погасила по-старо данъчно задължение на платеца на дохода.
При описаната обстановка, поставените въпроси са свързани с правото на чуждестранното физическо лице да получи удостоверение по чл. 58 от ЗДДФЛ в случай, че данъкът му е удържан, но не е внесен от платеца на дохода или ако данъкът е внесен, но със същият са погасени други задължения на платеца. В тази връзка искате да получите отговор и на какво основание то трябва да носи неблагоприятните последици от неизпълнението на чуждо задължение.
Освен това сте поставили и въпросът, ако чуждестранното физическо лице реши да се възползва от правото си да поиска удостоверение по чл. 58 от ЗДДФЛ преди подаването на Справката по чл. 73 от ЗДДФЛ в която се съдържа исканата информация, ще му бъде ли отказано издаването на такова удостоверение.
Доходите от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на имущество от източник в България, начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица, когато не са реализирани чрез определена база в страната, подлежат на облагане с окончателен данък на основание чл. 37, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ. Когато платец на такъв доход е предприятие или самоосигуряващо се лице, задължението за удържане и внасяне на данъка е на платеца на дохода по силата на чл. 65, ал. 1 от ЗДДФЛ, а данъкът се внася в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода от предприятието или изплащането на дохода от самоосигуряващото се лице – в редакцията на ЗДДФЛ в сила от 01.01.2013 г. По отношение на начисленият и изплатен окончателен данък за месец декември 2012 г. се прилага разпоредбата на чл. 65, ал. 1 от ЗДДФЛ в редакцията на закона в сила до 31.12.2012 г. съгласно която когато доходите по чл. 37 от закона са в полза на лице, което е местно в държава, с която Република България има сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане, данъкът се удържа и внася от предприятието или от самоосигуряващото се лице – платец на дохода, в тримесечен срок от началото на месеца, следващ месеца на начисляването/изплащането на дохода.
Данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода, където се подава и декларацията за дължимите данъци по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ (чл. 66 и чл. 57 от ЗДДФЛ).
Удостоверението по чл. 58 от ЗДДФЛ, за внесен по реда на този закон данък от чуждестранно физическо лице се издава по искане на лицето от органите на НАП, където подлежи на внасяне данъкът, а правилата по които това се осъществява са уредени в дял втори, глава дванадесета от ДОПК.
Съгласно разпоредбата на чл. 15, ал. 2 от ДОПК данъци или задължителни осигурителни вноски, удържани и внесени от лице, което е задължено да удържа и внася данъци или задължителни осигурителни вноски, се смятат за платени от името и за сметка на лицето, от чието възнаграждение или плащане са били удържани, дори и когато не е имало задължение за удържане.
Следователно, предвид горецитираните разпоредби, в случаите в които предприятието – платец на дохода, спазвайки своето законово изискване е удържало окончателният данък от дохода на лицето и е внесло същия, този удържан данък следва да се счита платен от името и за сметка на чуждестранното физическо лице – наемодател.
Още към момента на удържането на данъка от платеца, задължението на получателя на дохода се погасява по силата на чл. 18, ал. 2 от ДОПК и съответно са налице предпоставки на последнияда му бъде издадено удостоверение по чл. 58 от ЗДДФЛ.
По отношение на вторият поставен въпрос, относно по-ранното издаване на удостоверението по чл. 58 от ЗДДФЛ, преди подаването на Справката по чл. 73 от ЗДДФЛ от платеца на дохода следва да имате предвид, че в тези случаи органът по приходите следва да изясни необходимите факти и обстоятелства чрез извършване на проверка по реда на чл. 110 от ДОПК и съответно да извърши преценка относно издаването на удостоверението по чл. 58 от ЗДДФЛ.
В заключение Ви уведомявам, че към момента е подготвена промяна в образеца на Удостоверението по чл. 58 от ЗДДФЛ (Заповед № ЗМФ-2253 от 30.12.2008 г. на министъра на финансите, обн. ДВ, бр. 5 от 20.01.2009 г.), който скоро предстои да бъде окончателно утвърден.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
:
/С. МАРКОВ/
‘