Подадена декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ

ОТНОСНО: Подадена декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ
С Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № ….10.09.2013г. в Дирекция ОДОП-… сте посочили следните факти:
Вие сте физическо лице – земеделски производител. Подали сте декларация, с която уведомявате НАП, че за целите на данъчното Ви облагане избирате доходът от стопанската Ви дейност да се облага по реда начл. 26 от ЗДДФЛ и се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 /като едноличен търговец/ от посочения закон.
Поставяте въпрос, възможно ли е да се анулира така подадената декларация и да се върне облагането на дохода Ви по реда, който сте прилагали преди подаване на декларацията по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ?
Съобразявайки относимото данъчно законодателство и компетентност на НАП, изразявам следното становище:
В разпоредбата на чл. 29а, ал. 3 и 4 от ЗДДФЛ е предвидено физическите лица, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители, които не са регистрирани по ЗДДС и нямат регистрация като еднолични търговци, да могат да направят избор за облагане по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ. Правото на избор се заявява като лицата подадат декларация по образец. За декларациите за 2012 г. срокът е до 31.12.2011 г. За декларациите за 2013 г. срокът е до 31.12.2012 г.
В срока на подаване на декларацията, няма законова пречка лицето да промени своя избор.
Съгласно чл. 104 от ДОПК промени във вече подадените декларации може да се извършват при наличието на две кумулативни условия:
– промените да се правят преди изтичане на законоустановения срок за подаване на конкретния вид данъчна декларация и
– промените да са свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата за облагане и размера на задължението.
Промените във вече подадена декларация се извършват с нова декларация. Подадена след срока коригираща декларация няма правни последици /чл. 104, ал. 3 от ДОПК/.
В случая чрез подадена декларация Вие сте упражнили правото си на избор на вид данъчно облагане в последния ден на законоустановения срок.
Следва да имате предвид и разпоредбата на чл.29а, ал.5 от ЗДДФЛ, съгласно която земеделски производители, избрали да се облагат по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ като еднолични търговци, прилагат този ред на облагане за срок не по-кратък от 5 последователни данъчни години.
След подаване на декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ и липса на декларация за корекция по реда на чл. 104 от ДОПК, подадена в цитираните по-горе срокове, декларираните данни, свързани с основата за облагане и размера на задължението, не могат да бъдат променени.
Така направеният избор и облагане по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ не поражда допълнителни ангажименти за Вас по отношение на срокове, видове и брой декларации за подаване към НАП. Доходът от дейността се декларира с декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, Приложение № 2 в срок до 30.04. на следващата календарна година.
Данъчната основа за облагането Ви се формира по реда на ЗКПО, поради което ще следва да притежавате и съхранявате документи за направените разходи и получени приходи. Относно документалната обоснованост на разходите за данъчни цели следва да имате предвид разпоредбите на чл. 10 от ЗКПО.
С оглед липсата на регистрация по ЗДДС, но при наличие на изискването на чл. 29а, ал. 6 от ЗДДФЛ да се прилага Закона за счетоводството /ЗСч/, в зависимост от размера нетните приходи от продажби Вие може да прилагате разпоредбите на чл. 32, ал. 3 и ал. 4 от ЗСч. В зависимост от посочения критерий – нетни приходи, дейността може да се отчита и представя посредством воденето на специфични регистри – книги, чрез които се определя вярно и честно финансовият резултат за отчетния период, а годишният финансов отчет, може да се състои само от отчет за приходите и разходите.

Вх.№ 2025175 от 10.09.2013 РО ХАСКОВО Отг. ОУИ Пловдив  |  20-25-175

Оценете статията

Вашият коментар