подаване на данъчна декларация от наследници на починало физическо лице, получило през 2006 г. доходи от наем, които доходи превишават годишния необлагаем минимум, изразяваме следното становище. &

Чл.2, ал.1; чл.41, 1 от ЗОДФЛ
Уважаеми господин
Във връзка с Ваше запитване, заведено с вх.№ в дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – Бургас, относно подаване на данъчна декларация от наследници на починало физическо лице, получило през 2006 г. доходи от наем, които доходи превишават годишния необлагаем минимум, изразяваме следното становище.
Съгласно чл.48 от Закона за наследството /ЗН/, наследството се придобива с приемането му. Приемането може да стане с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството, както и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. На основание чл.22, ал.4 от Закона за националната агенция за приходите/ЗНАП/, общините уведомяват агенцията за декларираните недвижими имоти, превозни средства, открити наследства, придобитите имущества по възмезден и безвъзмезден начин по Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/, както и за регистрираните търговски обекти до 15-о число на следващия месец. Редът за предоставяне на информация от общините се урежда с инструкция на министъра на финансите, съгласувана с Националното сдружение на общините на РБългария.
Ако през течение на календарната/данъчната/, в случая 2006 г., починалото лице е получило доходи, облагаеми с данък по реда на чл.35 от отменения Закон за облагане доходите на физическите лица /ЗОДФЛ/, наследниците не следва да подават данъчна декларация по чл.41 от ЗОДФЛ/отм./ за доходите му. Аргументите за това се извличат от разпоредбите на данъчния закон и конкретно от:
-чл.2, ал.1 от ЗОДФЛ, където е визирана лична отговорност за данъка върху доходите на физическите лица.
-чл.41, ал.1 от ЗОДФЛ, където е регламентирано задължението за подаване на данъчна декларация. Според посочената разпоредба, данъчно задължените по този закон лица подават годишна декларация за облагаемия си доход по чл.14, включително и за дохода, обложен с еднократен годишен/патентен/ данък, в срок до 15 април на следващата година.
Предвид гореизложеното, липсва правно основание и възможност наследниците да подават данъчна декларация по чл.41 от ЗОДФЛ, за доходи получени от наследодателя.
От друга страна, съгласно чл.60 от ЗН, наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават. Наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство. Следва да се има предвид, че цитираната разпоредба касае задълженията, които към датата на смъртта на наследодателя са индивидуализирани, т.е. те са ликвидни – установени по основание и размер.
Видно от вашата молба, починалото лице – Росица Михайлова Димитрова, през 2006 г. е получило облагаем доход /наем/, който след намалението му с нормативно признатите разходи /20%/, се получава данъчна основа за облагане с размер над необлагаемия годишен минимум/2160 лв./.

Оценете статията

Вашият коментар