Подаване на декларации за започване на дейност в ТД на НАП при регистриране на дружества в България, чиято основна дейност е покупко-продажба на собствени недвижими имоти

ОТНОСНО:Подаване на декларации за започване на дейност в ТД на НАП при регистриране на дружества в България, чиято основна дейност е покупко-продажба на собствени недвижими имоти
Националната агенция за приходите (НАП) създава и поддържа регистър и база данни за задължените лица. Съгласно чл. 82, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) регистрацията се извършва чрез служебно вписване на данни в регистъра. Регистрацията на лицата, които по закон подлежат на вписване в регистър БУЛСТАТ се извършва въз основа на данните от регистър БУЛСТАТ (чл. 82, ал. 3 от ДОПК).
Относно заявяването на обстоятелства, свързани с упражняваната дейност, задължени да подават декларация при започване на дейност са единствено самоосигуряващите се лица. Такива са лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1-4 от КСО (доп. ДВ, бр. 105 от 2006 г.), а именно: лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и членове на неперсонифицирани дружества, както и регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. В чл. 1, ал. 2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ) е регламентирано, че започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудова дейност от тези лица се установява с декларация (по утвърден образец от Изпълнителния директор на НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП в 7-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство.
В КСО няма дадено определение за понятието „трудова дейност”. За целите на осигуряването достатъчно е лицето да попадне в кръга на задължително осигурените лица по чл. 4 от КСО като упражняващо дейност на някое от посочените към същата разпоредба основания за да възникне за това лице задължение за осигуряване като наето или като самоосигуряващо се лице. В практиката е прието, че самоосигуряващите се съдружници упражняват трудова дейност, когато дружеството, в което имат дялово участие, развива стопанска дейност като в тези случаи декларации по чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧ подават само съдружниците, които упражняват дейност. Съдружниците, които не са започнали дейност не следва да подават декларации.
По отношение на осигурителния режим на посочените от Вас лица следва да отбележим, че в запитването не са посочени всички данни, необходими за правилната преценка на приложимите норми, както за самите лица, така и за дружествата, които същите представляват, които са ги наели, или в които са съдружници. Отговорите на поставените въпроси, чиято формулировка е твърде обща, биха засегнали значителна част от нормативната уредба по българското осигурително законодателство. Осигуряването на чуждестранните лица е свързано с приложение на регламенти (ЕИО) №1408/71 и №574/72, задължителни за държавите-членки на Европейския съюз, или на действащи международни договори. Във връзка с изложеното следва да имате предвид, че конкретни отговори на интересуващите Ви въпроси може да получите, след като изложите конкретните факти и обстоятелства, имащи значение за внасянето на задължителните осигурителни вноски.

Оценете статията

Вашият коментар