ОТНОСНО: Подаване на коригираща декларация по ЗДДФЛ
В Дирекция ОДОП постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 10.07.2018 г.
За отчетната 2017 г. е подадена годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. С нея е декларирано преотстъпване на данък в размер до 60%. В запитването е посочено, че лицето счита, че в момента няма нужда от извършване на инвестиции в земя или земеделска техника.
Поставен е следният въпрос:
Може ли до 30.09.2018 г. да се подаде коригираща декларация, в която да се намали размера на преотстъпения данък, а дължимият данък да се внесе в бюджета със съответните лихви?
На основание действащата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 48, ал. 6 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани земеделски стопани. Облекчението върху годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция се предоставя и представлява държавна помощ на земеделски стопани. Условията за преотстъпване са регламентирани с разпоредбите на чл. 189б от ЗКПО. Едно от изискванията, което трябва да изпълнят лицата за да се възползват от тази данъчна преференция, е да инвестират преотстъпеният данък в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на определената в закона дейност, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването, съгласно ал. 2 на чл. 189б от ЗКПО.
Изпълнението на условията за преотстъпване на данъка на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители по реда на ЗКПО подлежи на последващ контрол от органите по приходите по реда на чл. 110 от ДОПК чрез извършване на проверки и ревизии. В тези случаи може да се констатират нарушения, които да са основание за отказ от правото на преотстъпване на данък и изискване за неговото възстановяване заедно със следващите се лихви.
С разпоредбата на чл. 53, ал. 2 от ЗДДФЛ е допуснато правото при откриване на грешка в декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения след 30.04.2018 г. данъчно задължените лица, еднократно в срок до 30 септември на годината, следваща годината на придобиване на дохода, да правят промени чрез подаване на нова декларация.
На основание на посочената разпоредба имате право да подадете коригираща данъчна декларация, в която да посочите новият размер на дължимия данък, а разликата да внесете със съответната лихва. След 30.09.2018 г. корекция на декларацията може да се прави по реда на ДОПК след уведомяване на Националната агенция за приходите (НАП) по съответния процесуален ред.