получено запитване във връзка с разпоредбите на Наредба №Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин – изм. и доп. ДВ. бр.52 от 02 юли 2019 г. (Наредба №Н-18/13.12.2006 г.)

Изх. № 94-В-401
Дата: 30.08.2019 год.;
ЗДДС, чл. 3, ал. 8;
ЗДДС, чл. 3, ал. 9;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 84;
ДР на Наредба № Н-18, § 1, т. 19.

ОТНОСНО: получено запитване във връзка с разпоредбите на Наредба №Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин – изм. и доп. ДВ. бр.52 от 02 юли 2019 г. (Наредба №Н-18/13.12.2006 г.)

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН …….,

В Централно управление на Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП) е получено Ваше писмо, заведено в общия деловоден регистър на ЦУ на НАП с вх. №94-В-401/02.07.2019 г., което съдържа молба за предоставяне на становище, относно регистрирането и отчитането на приходи от продажби от автомат на самообслужване за съхранение на багаж. В писмото Ви е изложена следната фактическа обстановка:
„Запитването касае устройство ”……..” (…..), на което прилагам снимков материал. Бих искал да получа потвърждение, ”СУПТО” или ”ФУВАС” следва да бъдат спазени при експлоатация на горепосоченото устройство. Също, моля пояснете, дали е определящо за това как ще се класифицира устройството, от използването единствено на мобилно приложение като начин за разплащане или и други методи.
Машината ще се използва за съхранение на туристически багаж. Цялата операция по поставяне на багажа и взимането му обратно ще бъде автоматизирана с компютър. Снимките по-долу показват стъпка по стъпка процедурата. Плащането ще се извършва само по банков път с карта на място.“
Предвид информацията във Вашето писмо, съобразявайки действащата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 във връзка с чл. 10, ал. 2 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
В разпоредбата на чл. 118, ал. 3, изречение второ от Закона за данък върху добавената стойност е регламентирано, че в случаите на продажби на услуги с развлекателен характер или на стоки чрез фискални устройства, вградени в автомати за самообслужване (ФУВАС) с електрическо захранване, фискалният бон, регистриращ продажбата, може да се визуализира само на дисплей, без да се издава хартиен документ по ред и начин, определени с наредба, издадена от министъра на финансите.
Съгласно чл. 3, ал. 8 от Наредба №Н-18/13.12.2006 г. лице, което извършва продажби на услуги с развлекателен характер или стоки чрез автомат на самообслужване с електрическо захранване, е длъжно да регистрира и отчита всяка продажба чрез ФУВАС, като фискалният бон, регистриращ продажбата, се визуализира само на дисплей, без да се издава хартиен документ.
В чл. 3 ал. 9 на същата наредба е регламентирано, че лице, което извършва продажби на услуги чрез автомат на самообслужване, с изключение на услугите с развлекателен характер, е длъжно да регистрира и отчита всяка продажба чрез фискално устройство (ФУ) по чл. 2, ал. 2, т. 1 или 2, което се вгражда в автомата, и се издава фискална касова бележка на хартиен носител.
Предвид информацията във Вашето писмо, може да се направи изводът, че описаният от Вас автомат на самообслужване ще предоставя услуги, различни от услугите с развлекателен характер. Уведомявам Ви, че към настоящия момент използването на ФУВАС в подобен вид автомат на самообслужване противоречи на разпоредбите на действащата нормативна уредба (Наредба №Н-18/13.12.2006 г. и ЗДДС).
В случай, че желаете да извършвате продажби на услуги чрез автомат на самообслужване, различни от услугите с развлекателен характер, конфигурацията е необходимо да бъде разработена по начин, по който да бъде вградено ФУ в автомата и да се издава фискална касова бележка на хартиен носител. Фискалният бон е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип.
В случай, че посоченият от Вас софтуер за продажби в автомат на самообслужване притежава характеристиките на софтуер за управление на продажбите в търговски обект (СУПТО), то той трябва да отговаря на всички изисквания съгласно Приложение №29 на Наредба №Н-18/13.12.2006 г.
Независимо от гореизложеното, Ви уведомявам че Министерството на финансите е инициирало промени в нормативната уредба, с цел създаване на възможност за задължените лица, извършващи продажби на стоки или услуги, които се предоставят от автомати на самообслужване с електрическо захранване (с изключение на услуги по обмяна на валута) фискалният бон, регистриращ продажбата, да се визуализира само на дисплей на ФУВАС, без да се издава хартиен документ. В случай, че предложените изменения и допълнения се обнародват в Държавен вестник и влязат в сила, ще се допусне нормативна възможност за използване на ФУВАС за регистрирането и отчитането на приходите от предоставени услуги чрез автомат на самообслужване за съхранение на багаж.

ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/

Оценете статията

Вашият коментар