Ползване на данъчни облекчения по реда на чл. 18 от ЗДДФЛ за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност през 2008г.

3_5985/15.12.2008г.
ЗДДФЛ – чл. 18
ЗДДФЛ – чл. 49
ЗДДФЛ – чл. 42, ал. 3
ЗДДФЛ – чл. 53, ал. 1
Относно:Ползване на данъчни облекчения по реда на чл. 18 от ЗДДФЛ за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност през 2008г.
Според изложеното в запитването Вие работите по трудово правоотношение във X. Трудовото Ви възнаграждение се изплаща месечно. Посочвате още, че с експертно решение № …../…г. Ви е определена 70% намалена работоспособност.
Поставяте въпроса какво ще бъде данъчното Ви облагане по ЗДДФЛ?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ, обн. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 2006г., в редакцията му, действаща за 2008г./, изразяваме следното становище:
С оглед разпоредбата на чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.
Видно е, че за да е изпълнен фактическият състав на цитираната разпоредба, е необходимо едновременно да са налице следните условия:
-получените доходи да са от трудови правоотношения;
-лицето получател на дохода да е с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност;
От фактическата обстановка, изложена в запитването става ясно, че Вие получавате доход от трудови правоотношения с X, т.е отговаряте на първото условие на чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ.
Второтоот условията, при наличието на които се ползва данъчното облекчение е физическото лице да разполага с валидно, влязло в сила решение, издадено от компетентен орган (ТЕЛК или НЕЛК), с което се определя съответният процент намалена работоспособност (50 и над 50 на сто). В запитването посочвате, че имате издадено експертно решение на ТЕЛК с № … от ….., което удостоверява, че сте с определена инвалидност над 50 на сто.
Съгласно чл. 42, ал. 3, т. 1 от ЗДДФЛ месечната данъчна основа се намалява с данъчното облекчение за намалена работоспособност по чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ. Видно от цитираната разпоредба на облагане подлежи доход, за който месечната данъчна основа превишава 660 лв. В този случай се облага само разликата между месечната Виданъчната основаи облекчението по чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ.
Данъчното облекчение за намалена работоспособност се ползва и при определянето на годишния размер на данъка, включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението (чл. 18, ал. 1 от ЗДДФЛ) Годишният данък се определя от работодателя по основно трудово правоотношение към 31 декември на данъчната година (чл. 49, ал.1 от ЗДДФЛ). В този случай годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения ще се намали с годишния размер на данъчното облекчение, т.е. със 7920 лв., без оглед броя на месеците през годината, за които е валидно решението на ТЕЛК/НЕЛК (чл. 49, ал.3, т. 2 от ЗДДФЛ). Необходимо е в срок до 31 декември да представите на работодателя по основното трудово правоотношение копие от решението на ТЕЛК/НЕЛК.
В случай, че работодателят по основното трудово правоотношение към 31 декември не е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година не е удържан до 31 януари на следващата година, то тогава подаването на годишна данъчна декларация е задължително. Ползването на данъчно облекчение в случаите, когато лице с 50 или над 50 на сто намалена работоспособност е длъжно да подаде годишна данъчна декларация, независимо, че през годината е получавало само доходи от трудови правоотношения се извършва по аналогичен на гореописания ред. Срокът за подаване на декларацията е 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода (чл. 53, ал.1 от ЗДДФЛ).

Оценете статията

Вашият коментар