Ползване на данъчни облекчения по чл. 18, чл. 22 и чл. 22в от ЗДДФЛ.

ЗДДФЛ – чл. 18, чл. 22, чл. 22в, чл. 23, чл. 49
ОТНОСНО: Ползване на данъчни облекчения по чл. 18, чл. 22 и чл. 22в от ЗДДФЛ.
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция ОДОП – …, свх. № … от 12.03.2015 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Ваши служители имат право на данъчни облекчения по чл. 18, чл. 22 и чл. 22в от ЗДДФЛ и във връзка с това поставяте следните въпроси:
1.Кои от изброените облекчения могат да се ползват при авансовото удържане на данъка, т.е. при изплащане на възнаграждението на служителя за всеки месец и с част от облекчението да се намалява месечната данъчна основа?
2.Лицата, които ползват гореописаните облекчения, задължени ли са да подават годишни данъчни декларации, при положение, че имат доходи само от трудови правоотношения и за тези лица, съгласно чл. 49 от ЗДДФЛ се извършва годишно преизчисляване на данъка с възстановяване/удържане на разликите?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси, изразявам следното становище:
По първия въпрос:
а/Данъчно облекчение за намалена работоспособност
Съгласно чл. 18, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението. На основание чл. 23, т. 1 от същия закон, данъчното облекчение се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК. За да ползва данъчното облекчение при определянето на годишния размер на данъка от основния работодател, работникът/служителят следва да предостави на работодателя копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК (чл. 49, ал. 4, т. 1).
Следователно, при годишното облагане данъчното облекчение може да се ползва, при условие, че експертното решение на компетентния орган е влязло в сила и срокът на инвалидност не е изтекъл към 1 януари на съответната данъчна година или инвалидността е с пожизнен срок.
Съгласно чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ, месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението. По аргумент от чл. 49, ал. 4, т. 1 от същия закон, данъчното облекчение се ползва, при условие, че работникът/служителят предостави на работодателя копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Следователно, при авансовото облагане на доходите от трудови правоотношения данъчното облекчение може да се ползва, при условие, че експертното решение на компетентния орган е влязло в сила и срокът на инвалидност не е изтекъл към 1-во число на съответния месец или инвалидността е с пожизнен срок.
б/ Данъчно облекчение за дарения
Данъчното облекчение за дарения е уредено в чл. 22 ЗДДФЛ, съгласно който сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ се намалява с направени през годината дарения, като в зависимост от характера на надарените лица се определя и максималният процент, в размера на който може да се приспада сумата от годишните данъчни основи. Размерът на сумата е до 5 на сто от сумата от годишните данъчни основи, когато дарението е в полза на изброените лица в чл. 21, ал.1 т. 1 от ЗДДФЛ.
Данъчно облекчение за дарения се ползва и за дарения, направени в полза на идентични или сходни на изброените в чл. 22, ал. 1 ЗДДФЛ лица, установени в друга държава – членка на Европейския съюз, или държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
При всички случаи общият размер на данъчното облекчение за дарения не може да превишава 65 на сто от сумата от годишните данъчни основи.
Ако сумата за дарение е удържана от работодателя при изплащане на дохода от трудово правоотношение, данъчното облекчение може да се ползва чрез работодателя при изчисляването на годишния данък за доходите от трудови правоотношения. В този случай, съгласно разпоредбата на чл. 49, ал. 3 и 4 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа по чл. 25 от същия се намалява с годишния размер на данъчното облекчение за дарения, когато работникът/служителят предостави на работодателя в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година копия на документи, удостоверяващи, че надареното лице е от изброените в чл. 22 и че предметът на дарението е получен.
в/ Данъчно облекчение за деца
С новия чл. 22в от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2015 г. се дава право на приспадане от сумата на годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ по двеста лева за едно, четиристотин за две и шестстотин лева за три и повече деца, ненавършили пълнолетие. Право да ползват облекчението имат родителите, съответно настойниците и попечителите, приемните родители или близките и роднините, при които е настанено детето. Облекчението се ползва само от единия родител, като се представя декларация от другия, че последният няма да ползва същото облекчение.
Данъчното облекчение за деца:
-може да се ползва само в годишен аспект – при годишното преизчисляване на доходите от трудови правоотношения от работодателя по основното трудово правоотношение към 31 декември на съответната година /чл. 49, ал. 4, т. 6/ или чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ от физическото лице;
-ще се прилага за доходи, реализирани след 01.01.2015 г. – това означава, че преференцията ще се ползва едва при годишното облагане на доходите, придобити от физическите лица през 2015г.;
-може да се ползва само за доходи, които формират общата годишна данъчна основа;
По втория въпрос:
На основание чл. 52, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗДДФЛ, не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които през течение на годината са получили само:
– доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година имат работодател по основно трудово правоотношение и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година, и/или
– доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година нямат работодател по основно трудово правоотношение или имат такъв, но той не е определил годишен размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения, ако са изпълнени едновременно следните условия: данъкът върху общата годишна данъчна основа е равен на авансово удържания и няма да ползват данъчни облекчения по реда на ЗДДФЛ.
След като не е извършено годишно преизчисляване на данъка и данъкът върху общата годишна данъчна основа не е равен на авансово удържания, задължени да определят годишния му размер са физическите лица. Възнагражденията следва да се декларират вПриложение № 1 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар